kniha o Rusku, Obrazy z Rus (?)

Text dotazu

Fr.Lad.Čelakovsý-kniha o cestě po haliči a rusku vydaná před r.1847, chtěl bych se dopátrat jak se dílo skutečně jmemovalo, když jsme různě debatovali na vojně za služby u ptp tom kdo jakou knihu četl,zmínil jsem se této knize že jsem ji četl a velmi mně v ní zaujala stať, ve které spisovatel debatuje o židovské otázce s jedním židem. u politruka jsem byl seřván a kniha byla v domě mojích rodičů zabavena. ptám se proč.,-

Odpověď

Dobrý den,

domníváme se, že nejde o knihu Fr. Lad. Čelakovského, který nejspíše v Rusku nebyl a v bibliografii podobný titul nemá, ale o Obrazy z Rus Karla Havlíčka Borovského. KHB v létě 1842 podnikl se dvěma polskými studenty cestu po Haliči, poté na doporučení P. J. Šafaříka cestoval do Ruska. Odsud se do Čech vrátil v r. 1844. Črty z Ruska vycházely za jeho života časopisecky po jeho návratu (Květy, Česká včela, Česopis českého muzea), knižně byly vydány až posmrtně (1886) jako Obrazy z Rus.
Do knihy bohužel momentálně nemůžeme nahlédnout, protože knihovna je zavřená a nemáme přístup do skladů. Nicméně na internetu najdete části brazů z Rus:
http://citanka.cz/toCP1250.en/havlicek/rustoc.html .

Prameny:
- bibliografické databáze http://sigma.nkp.cz/F
- Lexikon české literatury : osobnosti, díla, instituce / redigoval Vladimír Forst ... [et al.]. -- 1. vyd.. -- Praha : Academia, 1985- . -- sv. ; 24 cm