kniha o mimovolním psaní

Text dotazu

Dobrý den, ráda bych věděla, zda u nás byla vydána kniha o tzv. čmáranicích, o významu toho, co si člověk např. při telefonování kreslí.

Odpověď

Ve zdrojích NK ČR se nepodařilo najít jakoukoliv samostatnou práci k tomuto tématu. Pojem "automatická kresba" se objevuje v publikaci: Vychodilová, Alena. Svět je kouzelná hra energií. Praha : Beletris, 2005. (Odd. "Co znamenají vyobrazení", s. 7-9.) V knihách zabývajících se arteterapií se ojevuje pojem "čmáranice" objevuje jako charakteristický vyjadřovací projev raného období dětského věku : Jebavá, Jana. Úvod do arteterapie. Praha : Universita Karlova, 1997. (Kap. 6:
Zvláštnosti dětské psychiky a její vliv na na estetické cítění a na ontogenezi kresby, s. 28; kap. 20: Cvičení, s. 88; příl. Seznam vyobrazení: č. 11 a 12.) Caseová, Caroline ; Dalleyová, Tessa. Arteterapie s dětmi. Praha : Portál, 1995. (Kap. Umění versus řeč: oddělený vývoj během dětství), s. 18, 20; kap. 3: Neobvyklý vývoj dětské kresby : co prozrazuje o dětském umění?, s. 61-62. Liebmann, Marian. Skupinová terapie : nápady,témata a cvičení pro skupinovou a výtvarnou práci. Praha : Portál, 2005. (Kap. Skupinové interakční hry, č. 296: Kresba po kruhu, s. 233; č. 297: Čmárání, trhání a rekonstrukce, s. 234.)