kniha Alexandr Suvorov "Všecko bylo jinak"

Text dotazu

Popis průběhu 2. světové války v SSSR

Odpověď

Dobrý den,
debatě o skutečném průběhu 2. světové války v SSSR se věnovali ruští a další historici po vydání knihy Victora Suvorova Icebraker: Who Started the Second World War? , která vyšla v roce 1990 v Londýně. Suvorov byl pseudonym pracovníka sovětské zpravodajské služby V. B. Rezuna, který v roce 1978 uprchl na Západ. Ruské vydání této knihy vyšlo v roce 1992 a jeho argumenty poté převzali a dále propracovali  četní ruští historikové. Shrnutí výsledků debaty - z hlediska kritického vůči Suvorovovi a jeho stoupencům - viz. T. J. Uldricks, " The Icebraker Controversy: Did Stalin Plan to Attack Hitler?", Slavonic Review, roč. 58, č. 3, podzim 1999.

Zdroj: ROBERTS, Geoffrey. Stalinovy války: od světové války ke studené válce (1939-1953). 1. vyd. v českém jazyce. Praha: BB/art, 2008. 539 s. ISBN 978-80-7381-375-8.

Pokud budete mít zájem o kopii článku, rádi Vám článek zprostředkujeme. V běžně dostupné literatuře jsme větší podporu tohoto tvrzení nenalezli.
Dále se můžete obrátit na Vojenský historický ústav: http://www.vhu.cz/knihovna/ , který zaměstnává řadu odborníků se znalostí této problematiky.