Kněžský seminář v Litoměřicích

Text dotazu

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jestli se ve vaší knihovně nalézá literatura, která by se vztahovala k dějinám diecézního kněžského semináře v Litoměřicích (Das Priesterseminar in Leitmeritz). Děkuji. Alena Kernalová

Odpověď

Dobry den,

knihu, ktera by se venovala primo historii litomerickeho knezskeho seminare jsme ve fondu NK CR bohuzel nenasli. Zminky o seminari, vice ci mene podrobne, naleznete v nasledujicich publikacich:

MACEK, Jaroslav. Biskupstvi litomericke. Kostelni Vydri : Karmelitanske nakladatelstvi, 2005. 168 s. ISBN 80-7192-978-6 - nekolik zminek v textu

900 let litomericke kapituly. Praha : Ceska katolicka charita, 1959. 93 s. - nekolik zminek v textu

KOTYZA, Oldrich; SMETANA, Jan. Vlastivedna encyklopedie okresu Litomerice.
Sv. I. Litomericko a Podripsko v ceskych dejinach. Litomerice : Okresni urad, 2000. 136 s. ISBN 80-238-5230-2. - zminky v kapitole Od tricetilete valky k veku stroju

KOTYZA, Oldrich; SMETANA, Jan; TOMAS, Jindrich a kol. Dejiny mesta Litomeric. Litomerice : Mesto Litomerice, 1997. 489 s. ISBN 80-238-4357-5 ; ISBN 80-85433-48-6 (v knize uvedeno chybne) - v casti Reforma vzdelavani (s. 238-240) je seminar pomerne podrobne popsan, autorem popisu je Jaroslav Macek, archivar a historik Litomerickeho biskupstvi

V bibliografii ceske katolicke literatury jsme dale nalezli nekolik clanku:
(TUMPACH, Josef; PODLAHA, Antoni. Dejiny a bibliografie ceske katalogicke literatury nabozenske od roku 1828 az do nynejsi doby [do konce roku 1913]. 5 sv. Praha : Dedictvi sv. Prokopa, 1913-1923.
Priprava dorostu kandidatu knezstvi ["Johanneum" a "Preparanda" v Litomericich; konvikt v Mlade Boleslavi]. Konsistorni vestnik Litomericke diecese. 1900, c. 62, s. 691 PRUCHA, K. Potesitelne zpravy o knezskych exerciich a cirkevnich misiich.
Casopis pro katolicke duchovenstvo. 1849, sv. IV, s. 166 Z Litomeric [sveceni knezstva]. Blahovest. 1864, XIV, s. 173 O exerciich pro ucitele a duchovni. Blahovest. 1858-1859, dil II, s. 76 Z Litomeric (O nedostatku kandidatu stavu duchovniho - O seminari v Bohosudove). Blahovest. 1881, XXXI, s. 282

U clanku z casopisu Blahovest jsme bohuzel nemohli overit, do jake miry se tykaji hledane seminar, casopis se v soucasne dobe v NK mikrofilmuje.

Doporucovali bychom Vam obratit se na primo na PhDr. Macka, anclere, archivare a historika Litomerickeho biskupstvi:
PhDr. Jaroslav Macek
tel.: (+420) 416 707 522
e-mail: kancler@biskupstvi-ltm.cz