Kmotr

Text dotazu

Jak se rodiče rozhodovali pro volbu kmotra svého dítěte? Je možné, že by nemanželskému dítěti šel za kmotra příbuzný otce, který dítě neuznal? (např. děda,stýc...) moc děkuji :-)

Odpověď

Podle hesla v slovniku
Ottuv slovnik naucny. - Praha: J. Otto, 1899. - Dil XIV, str. 422.

Kmotr - zastupcove ditete pri krtu sv., kteri drzice nemluvnatko (kmotrence) na rukou, cini za ne predepsane sliby a zarucuji se, ze o to budou pecovati, aby krtenec ve svem nabozenstvi byl vychovan a dle neho byl ziv. Take pri birmovani byva kmotr nebo kmotra podle birmovancova. Mezi kmotrem a kmotrencem jest duchovni pribuzenstvi.
Z literatury vyplyva, ze kmotr se ma o dite postarat v pripade, ze by se jeho rodicum neco stalo (umrti), mel by se snazit podporovat sveho kmotrence napr. v pripade financni nouze treba na studiich apod. Mel by byt se svym kmotrencem v urcitem kontaktu, vedet o nem. V starsi literature se uvadi, ze kmotrem by mel byt clovek starsi 16ti let, mel by to byt nekdo diteti blizky. Myslim si, ze kmotrovstvi neni podchyceno v zadnem pravnim radu, pokud chcete mit jistotu, musite kontaktovat pravnika. Domnivam se ale, ze i v minulosti pripady mohly byt, kdy kmotrem byl pribuzny otce, ktery dite neuznal za vlastni. Bude to ale velmi tezko zjistitelne. Dale se uvadi, ze je-li nekdo pozadan, aby byl kmotrem ditete, ma to byt pro nej cest a neodmita se to.

Obor

Historie a pomocné historické vědy. Biografické studie

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

06.03.2008 14:20

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu