Kluby čtenářů, 20. století (50.-70. léta) - statistická šetření

Text dotazu

Knihovna Národního archivu - dostali jsme dotaz z "Institutionen för språk och litteraturer Göteborgs universitet". Přesné znění dotazu:
vypracovavam dalsi projekt, ktery by se mel tykat ctenarstvi za komunismu v Ceskoslovensku s durazem na 50. a 70. leta 20. stoleti. V te souvislosti bych se chtel zeptat, jestli se knihkupecka statistika a prehledy objednavek a poctu clenu ruznych klubu ctenaru ruznych nakladatelstvi - Naše žádost: můžete nám sdělit, kam bychom měli adresáta dotazu odkázat?

Odpověď

Dobry den,

s dotazem na ctenarstvi za komunismu v Ceskoslovensku se muzete obratit na Knihovnu knihovnicke literatury (http://knihovnam.nkp.cz/sekce.php3?page=04_knihovna_knihovnicke_literatury.htm ). V KKL-Databazi knihovnicke literatury (http://aleph.nkp.cz/cze/kkl ) jsme nalezli nekolik publikaci z 50.-70.let 20.století, které se venuji ctenarskym pruzkumum, vsechny nize uvedene publikace jsou ve fondu Knihovny knihovnicke literatury:

* VANCURA, Dalibor ; HYHLIKOVA, Vera ; VELINKSY, Mirko. Jak se cte na vesnici : z vysledku vyzkumu spolecenske funkce knihoven v ceskych krajich. Praha : Orbis, 1969. 338, [1] s.

* HRDY, Ladislav ; PERGLEROVA, Z. Ramcovy projekt vyzkumu vztahu knihy a ctenare v CSSR. [Praha : s.n.], 1965. 9, 24 s.

* Vyzkumy cetby v socialistickych zemich : (mezinarodni porada specialistu k problematice sociologickych vyzkumu cetby), Praha, listopad 1977 : sbornik materialu. Praha : Statni knihovna CSR, 1979. 249, [1] s.

* PILKOVA, Sona. Studie o pruzkumu ctenarskeho zajmu. Praha : Ustredni dum deti a mladeze Julia Fucika, 1969. 51, [11] s.

* Ctenari a knihovny : vyzkum c. 69-6. Praha : Ceskoslovenska akademie ved, 1969. 115 s.

* Lidove knihovny CSR v letech 1961 - 1970. Dodatek, Mladez do 15 let. Praha : Statni knihovna CSR, 1972. 32 s.

* KURKA, Ladislav. Ctenarske zajmy vojaku : Od pruzkumu v letech 1957-1965 k vyzkumu 1966-1970 : Teoreticke vychodisko vyzkumu cetby v CSLA 1966-1970. Praha : UDA, 1966. 60, [4] s.

Databaze KKL obsahuje informace o knihach, clancich atd. od roku 1990, zaznamy starsi literatury jsou prubezne doplnovany. Pro vyhledavani knih a clanku vydanych pred timto rokem je dale mozne vyuzit listkove katalogy, ktere jsou dostupne i v naskenove podobe (http://katif.nkp.cz/katalogy.aspx? - Katalog knihovnicke literatury a Dokumentacni kartoteka knihovnicke literatury - zde nejspise skupina Kl). V minulosti take vychazela bibliografie specializovana na oblast knihovnictvi a informacni vedy. Je pravdepodobne, ze radu vyzkumu provadela prave Narodni knihovna, takze je take mozne, ze by kolegove z Knihovnickeho instutu (http://knihovnam.nkp.cz/sekce.php3?page=01_Knihovnicky_inst.htm ) mohli tazatele jeste dale nasmerovat.

Ziskat knihkupecke statistiky a informace o ctenarskych/kniznich klubech pravdepodobne bude komplikovanejsi. V bazi KKL jsme literaturu na toto tema nenalezli, je vsak opet mozne, ze by bylo mozne vyhledat nejake starsi clanky a publikace v listkovych, respektive naskenovanych katalozich nebo jiz zminene bibliografii. Prosli jsme take bibliografickou databazi Ustavu pro ceskou literaturu AV CR (http://isis.ucl.cas.cz/index.jsp?form=biblio ), zde je mozne do pole Predmet zadat napr. dotazy čten$*klub$ nebo kniž$*klub$. Vetsina nalezenych zaznamu se vztahuje ke klubovym edicim, ktere se ctenarskymi kluby souvisely, bez blizsiho seznameni se s vybranymi texty bohuzel neni mozne rici, zda v techto clancich krome informaci o obsahu edice nebyly take uvedeny blizni statisticke udaje napr. o poctu clenu konkretniho ctenarskeho klubu.

Jako prvni ctenarsky klub pravdepodobne vznikl Klub ctenaru Statniho nakladatelstvi krasne literatury, hudby a umeni (SNKLHU, nakladatelstvi pozdeji neslo nazev Odeon), ktery zahajil svou cinnost 1.2.1953. Do Klubu ctenaru na pocatku vplynula ctenarska obec Ceskoslovenskeho spisovatele, Druzstevni prace a obec odberatelu odborarske kniznice ROD. V roce 1959 dosahl Klub ctenaru 200 000 clenu a jejich pocet i nadale rostl, tituly vychazely v teto klubove edici v nákladu přes sto tisic vytisku. Zda se, ze zpravy o Klubu ctenaru byly alespon z pocatku jeho existence pravidelne publikovany v Literarnich novinach, pomoci vyhledavani v digitalni knihovne Kramerius (http://kramerius.nkp.cz) jsme nasli napr. zpravy v Literarnich novinach z 23.1.1954 (s. 10), 12.6.1954 (s. 10), 26.2.1955 (s. 9), 5.12.1964 (s. 12). Plny text Liternich novin je mozne nalezt na strankach Digitalizovaneho archivu casopisu UCL AV CR (http://archiv.ucl.cas.cz/ ). Strucne informace o Klubu ctenaru nakladatelstvi Odeon se nam take podarilo nalezt v nasledujicich textech:

* GLAZAROVA, Jarmila. Slovo ke Klubu ctenaru. In Odeon : 15 let krasne knihy. Praha : Odeon, 1967. s. 52-55.

* SYS, Karel. Ctvrtstoleti Klubu ctenaru. Tvorba : tydenik pro politiku, vedu a kulturu. 1976, c. 42 (13. 10.), s. 2.

* Klub ctenaru : clensky letak. Praha : SNKLHU. 1954-1957.

Pocinaje rokem 1960 vzniklo velke mnozstvi ctenarskych klubu, napr.:

* Maj (Mlada fronta v koedici s Nasim vojskem, Lidovym nakladatelstvi a slovenskou Smenou od roku 1962),

* Clenska kniznice (Svoboda od roku 1961),

* Klub pratel poezie (Ceskoslovensky spisovatel od roku 1960),

* Klub mladych ctenaru (Albatros od roku 1964),

* Klub pratel/ctenaru technicke literatury (Statni nakladatelstvi technicke literatury od roku 1959 spolecne s nakladatelstvimi Academia, Nadas a Prace),

* Klub pratel/ctenaru zemedelske literatury (Statni zemedelske nakladatelstvi)

* Erb (Prace od roku 1966, navazala na predvalecny Evropsky literarni klub ELK)

Domnivame se, ze informace o klubech ctenaru, poctech clenu a udaje o objednanych knihach by mohly byt soucasti internich dokumentu jednotlivych nakladatelstvi. Cast nakladatelstvi jiz zanikla, napr. dokumenty vyse zmineneho nakladatelstvi Odeon jsou podle databaze Archivni fondy a sbirky v CR (http://aplikace.mvcr.cz/archivni-fondy-cr/Default.aspx ) ulozeny v SOA Praha, nektera nakladatelstvi (napr. Albatros) vsak stale dosud existuji. Predpokladame, ze nakladatelstvi mela za povinnost zpracovavat vyrocni zpravy nebo uzaverky a zaroven tyto udaje evidovala i pro svou vlastni potrebu. Doporucili bychom tedy obratit se s timto dotazem i na tato nakladatelstvi, zda vlastni obdobne dokumenty.

Knihy se v Československu pred rokem 1989 prodavaly hlavne v maloobchodni siti narodniho podniku Kniha (http://www.ptejteseknihovny.cz/uloziste/aba001/2007-2009/knihkupectvi/), v databazi Archivni fondy a sbirky v CR (http://aplikace.mvcr.cz/archivni-fondy-cr/Default.aspx) jsme nalezli fondy nekolika krajskych sprav narodniho podniku Kniha, domnivame se, ze zde by mohly byt ulozene statistiky poctu prodanych knih. Celkovy pocet knih prodanych v CSSR a sumu ziskanou jejich prodejem uvadela Statisticka rocenka Ceskoslovenske socialisticke republiky. Dalsi informace by snad mohly byt v archivnich fondech vzniklych cinnosti Ministerstva kultury respektive Ministerstva kultury nebo v archivnim fondu Ceskoslovenske ustredi knizni kultury.

pouzita literatura:

* HALADA, Jan. Encyklopedie ceskych nakladatelstvi 1949-2006. Praha : Nakladatelstvi Libri, 2007. 378 s. ISBN 978-80-7277-165-3.

* Program Klubu ctenaru na rok 1953. Literarni noviny. 1953, roc. 2, c. 15 (11.4.1953), s. 10. http://archiv.ucl.cas.cz/index.php?path=LitNII/2.1953/15/10.png