klaviální

Text dotazu

Co je to klaviální?

Odpověď

Dobrý den,

slovo klaviální jsme v našich zdrojích nenašli. V medicíně existuje termín subklaviální (subklaviální žíla); předponu sub-  ale není možné jen tak odtrhnout. Pokud byste mohl upřesnit, kde jste to slovo viděl nebo slyšel, prosíme o upřesnění. Jules Verne v knize Cesta kolem Měsíce použil název kráter Klavius, resp. „proti kráteru Klavia“, ale souvislost s termínem, který vás zajímá v tom nevidíme.

"Cestovatelé naši, jsouce v tom okamžení ve výšce asi 50 mil nad

měsícem,…

Staré sopečné jícny Vesuvu a Etny nejsou širší než 3000 sáhů, ve Francii dosahuje

vyhaslý kráterový jícen Kantalu 5000 sáhů a na Ceylonu, kdež se má

za největší na zemi, 35000 sáhů, avšak co jest to proti kráteru Klavia.“

Zdroj: VERNE, Jules. Cesta kolem Měsíce. [online]. Přel. P. R. V MKP

1. vyd. Praha : Městská knihovna v Praze, 2012 [aktuální

datum citace e-knihy – př. cit. rrrr-mm-dd]. Dostupné z

WWW:

<http://web2.mlp.cz/koweb/00/03/72/12/87/cesta_kolem_

mesice.pdf>.

Podobně zní slovo klavikulární – kličkový, týkající se klíční kosti; klavikula – klíční kost z latinského clavicularis a nebo klavus – okrouhlé zhrubnutí rohoviny kůže (tzv. kuří oko).