Klasifikace žánrů v databázích

Text dotazu

Dobrý den, spouštím databázi elektronických textů a potřeboval bych v sytémové architektuře vytvořit jejich hierarchii podle typů a žánrů..... existuje nějaké pravidlo či příklad jejich dělení? Na wiki je těchto kategorií až dost http://cs.wikipedia.org/wik[…]1rn%C3%AD_%C5%BE%C3%A1nry.. můžete mi poradit? Děkuji moc!

Odpověď

Dobrý den, literární druhy se navzájem vyznačují společnými znaky v oblasti tematické, stylistické a kompoziční. Základní členění je trojí - na lyriku, epiku a drama (nověji podle jazykového projevu na poezii, prózu a drama). Literární druhy se dále rozlišují na žánry (např. román, povídka, tragédie, komedie) žánrové varianty (historický román, detektivní novela, rozhlasová hra aj.) a žánrové formy (např. kronika, deník).  Pro získání podrobnějších informací Vám můžeme doporučit následující tituly:

* MOCNÁ, Dagmar; PETERKA, Josef a kol. Encyklopedie literárních žánrů. Praha ; Litomyšl: Paseka, 2004. 704 s. ISBN 80-7185-699-X.
* PAVERA, Libor; VŠETIČKA, František. Lexikon literárních pojmů. Olomouc: Nakladatelství Olomouc, 2002. 422 s. ISBN 80-7182-124.

Nevíme bohužel, jakého rozsahu a pestrosti Vaše databáze bude, jaké typy textů máte k dispozici. Možná by Vám stačilo použití základních literárních žánrů (např. na http://www.litaz.wz.cz/zanry/litzar.php), pro efektivní využití databáze a zejména udržení přehlednosti je lépe držet se hesla "méně, znamená více".