Klasifikace intenzity dešťových srážek

Text dotazu

Přeji dobrý den,

zajímalo by mě, zdali existuje oficiální (např. ČHMÚ) klasifikace deště.

Díky

Odpověď

Dobrý den,

intenzita deště jako taková je těžko stanovitelná. Dešťové srážky jsou proměnlivé jak v čase, tak geograficky. Tabulka volně dostupná na internetu má spíše pomocný charakter bez vědeckého základu. CHMU vydal pouze tuto klasifikaci:

http://portal.chmi.cz/files/portal/docs/meteo/om/sivs/dest.html

Vědecké metody se zakládají na interpolovaných, takzvaných návrhových dešťů. Například pomocí IDF křivek viz. skripta.

Většina klasifikací se vztahuje na dopady takovýchto deštů, zejména bleskové povodně a odtokové poměry.

Orientační limity nebezpečných úhrnů srážek dle různé doby trvání (mm)

Nenasycené povodí

Nasycené povodí

10 dní před srážkou nepršelo

Poslední 3 dny před srážkou spadlo alespoň 10 – 15 mm/den nebo za 10 dní 50 mm

1.SPA - bdělost

20 mm/ 1 hodina

50 mm/ 12 hodin

70 mm/ 24 hodin

15 mm/ 1 hodina

30 mm/ 12 hodin

50 mm/ 24 hodin

2.SPA - pohotovost

30 mm/ 1 hodina

70 mm/ 12 hodin

80 mm/ 24 hodin

25 mm/ 1 hodina

50 mm/ 12 hodin

60 mm/ 24 hodin

3.SPA - ohrožení

50 mm/ 1 hodina

80 mm/ 12 hodin

30 mm/ 1 hodina

60 mm/ 24 hodin

Zprávy a výstrahy ČHMÚ včetně on-line dat srážkoměrů a hlásných profilů lze sledovat na stránkách Hlásné a předpovědnípovodňové služby. Stránky také obsahují Indikátor přívalových povodní (Flash Flood Guidance).

http://hydro.chmi.cz/hpps/main_rain.php

Pro sumarizace údajů stavů, průtoků a srážek z jednotlivých povodí vytvořilo Ministerstvo zemědělství ČR stránky

http://www.voda.gov.cz/portal/cz/

Pro pochopení problematiky doporučuji projít si hydrologická skripta a atlas podnebí ČSR. Kdyby jste nemohl nějakou publikaci dohledat můžete se na nás obrátit.

DURRANS, S. R., 2010: Intensity-Duration-Frequency Curves, in Rainfall: State of the Science (eds F. Y. Testik and M. Gebremichael), American Geophysical Union, Washington, D. C.. doi: 10.1029/2009GM000919

HRÁDEK, F. – ČESKÁ ZEMĚDĚLSKÁ UNIVERZITA V PRAZE. LESNICKÁ FAKULTA, – KUŘÍK, P. Hydrologie. Praha: Česká zemědělská univerzita v Praze, Lesnická fakulta ve vydavatelství Credit, 2002. ISBN 80-213-0950-4.

TRUPL J., 1958: Intensity krátkodobých dešťů v povodích Labe, Odry a Moravy. Praha: Výzkumný ústav vodohospodářský, 76 s., 4 l. obr. příl.

Atlas podnebí Československé republiky: měřítko 1 : 1 000 000 : obecné kuželové konformní zobrazení. Praha: Ústřední správa geodesie a kartografie, 1958.

S pozdravem,

Jiří Henzl