Kirsan Iljumžin

Text dotazu

Za totality vychaázel (tuším, že v SSSR) magazín-kniha Sputnik pro země lido-demo. Ve dvou cislech (Mesicnik, nebo ctvrtletnik?) byly 2 clánky o prezidentovi FIDE (nynější předseda světové šachové federace). Jeden o jeho nákupu šachové koruny od mistra světa Garri Kasparova a druhý o jeho kriminálních deliktech (poškozování devizového hospodářství SSSR atd.). Rád byh si tato dvě čísla půjčil, nebo naskenoval či okopíroval. Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,
časopis Sputnik (plná citace zní: Sputnik. Praha: Federální koordinační rada Společnosti přátel s národy Sovětského svazu, 1967-1990. ISSN 0139-6358.) si mohou v Národní knihovně vypůjčit registrovaní uživatelé prostřednictvím katalogu naskenovaných katalogizačních lístků Katif (http://katif.nkp.cz). Záznam časopisu najdete v Generálním katalogu III/ SPRÁVA/V - STAP/ lístek č. 270. Pro objednání souží oranžové políčko "Objednat" v levé horní části.

Periodikum mají ve svém fondu kromě NK ČR také  tyto další knihovny:
* Jihočeská vědecká knihovna České Budějovice - Roky: 1973-85
* Středočeská vědecká knihovna Kladno - Svazky: 1974-90
* Vědecká knihovna Olomouc - Roky: 1973-90
* Moravskoslezská věd.knih. Ostrava - Roky: 1985-90

Co se týká hledaných dvou článků - pro toto období neexistuje žádná online článková databáze, jediná evidence byla klasická tištěná bibliografie - Články v českých časopisech (ČČČ,  1953 - 1990). Namátkou jsem prošla několik čísel, ale ani v jednom z nich jsem periodikum Sputnik nenašla, že by bylo excerpované. Tzn. v této bibliografii nelze články dohledat. Aby bylo možné články najít, jsou zapotřebí přesnější informace o článcích, tj. název, ideálně autor a pokud možno co nejpřesnější datace. Poté by bylo možné určit nejpravděpodobnější ročníky a čísla, kdy byly články vydány, podle daných datací časopis objednat a články dohledat. Není v možnostech ani poslání služby Ptejte se knihovny dohledávat články, pokud uživatelé nemají jejich přesné citace. V tomto případě bychom museli bez jakéhokoli vodítka procházet celé ročníky, a to není z důvodů časové náročnosti možné.

Pokud máte přesnější informace o článcích, pošlete nám a je a pokud to bude v našich silách, články se Vám pokusíme dohledat. Pokud citace článků nemáte, můžete se o jejich dohledání pokusit sám. Následně je možné zhotovit papírové kopie článků, jedná se o placenou službu dle ceníku dané knihovny (v NK ČR odkaz na Ceník naleznete na adrese http://www.nkp.cz/sluzby/dulezite-odkazy/cenik) - kopie lze pořídit v samoobslužném kopírování, tzn. uživatel si udělá kopii sám nebo kopii objednat - lze použít adresu reference@nkp.cz - v tomto případě jsou ovšem potřeba přesné citace článků.