keťas, etymologie

Text dotazu

Můžu poprosit ještě o původ slova "keťas"? Není tu souvislost se slovem sketa?

Odpověď

Dobry den,

slovo "/ketas/" vzniklo za I. svetove valky z nemeckeho slova "/Kettenhandler/" ("retezovy obchodnik") lidovou priponou "/-as/" se zmekcenim, pripojenou po prvni slabice. Bylo prevzato i do slovenstiny ("/ketas/", "/ketasit/").
Souvislost se "sketou" tedy neni...

Zdroj: Machek, V.: Etymolologicky slovnik jazyka ceskeho, Nakladatelstvi Lidove noviny, Praha 1997