keramika

Text dotazu

Zajímalo by mě,z kterého slova vzniklo slovo keramika. Nebo jak se dříve keramika nyzývala. Děkuji.

Odpověď

Dobrý den, slovo "keramika" vzniklo z řeckého výrazu kéramos, který původně znamenal hrnčířskou hlínu. Pojem keramika zahrnuje veškeré výrobky z pálené hlíny a porcelánu.
JAKOUBĚOVÁ, Vladimíra. Hlína : kámen ve službách civilizace. Turnov : MČR, [2003?]. [35] s. ISBN 80-239-5757-0.

Další výklad původu slova kerameika naleznete např. ve Stručném etymologickém slovníku:
keramika - výrobek z pálené hlíny. Od řec. keramos (namíchaná) hlína ke kerannými mísím.
HOLUB, Josef; LYER, Stanislav. Stručný etymologický slovník jazyka českého se zvláštním zřetelem ke slovům kulturním a cizím. Praha : Státní pedagogické nakladatelství, 1992. s. 223. ISBN 80-04-23715-0.

Jako keramika jsou chápány všechny předměty vyrobené z hlíny, která prodělá chemické změny vlivem teploty nad 600 stupnu C. Keramika je též definovaná jako výroba zboží z jílu a jiných křemičitých sloučenin, při níž se výrobky vytvářejí, suší a zpevňují pálením. Vypalováním ztrácejí jednotlivé částice svou tvárlivost  a spojí se v pevný celek jednak chemickými reakcemi, jednak slinutím. Keramické výrobky dělíme opět podle několika hledisek, např. podle způsobu použití na keramiku stavební, technickou, užitkovou a uměleckou, podle nasákavosti střepu na zboží průlinčivé (cihlářské, hrnčířské atd.) a slinuté (kamenina, porcelán atd.).

Použitá literatura:
* BATALA, Otto. Svět z hlíny : vyprávění o minulosti a současnosti keramiky. Praha : Státní pedagogické nakladatelství, 1973. 205 s.
* WEIß, Gustav. Keramika : umění z hlíny : kulturní dějiny a keramické techniky. Praha : Grada Publishing, 2007. 255 s. ISBN 978-80-247-1954-2.
* BUBENÍČEK, Josef. Vývoj keramiky v Evropě (kromě porcelánu). Praha : Antikva Nova Praga, c2001. 198 s. ISBN 80-238-8613-4.