Kdy se začala vyskytovat počeštěná německá příjmení?

Text dotazu

V České republice žije celá řada osob s německým příjmením - Vogel, Steiner, Bauer... K mnoha z těchto příjmení existují počeštěné varianty, které se píší "česky": Štajner, Foglar apod. Kdy se tyto české podoby příjmení začaly vyskytovat? Až po válce, nebo už před ní? Je chybou spisovatele, pokud se v jeho povídce, odehrávající se v roce 1880, vyskytuje postava s příjmením "Štajner"?

Odpověď

Dobrý den,

počeštěná původně německá jména se začala objevovat v průběhu celého středověku a nelze uvést jednotné počáteční datum.

V průběhu středověku, kdy pomocníci faráře i další zapisovatelé údajů do matrik měli nízké vzdělání a třeba neuměli německy, latinsky ani jiný jazyk,  často do těchto matrik zapisovali počeštěně jména novorozenců. Toto chybně zapsané jméno pak člověk používal celý život a používalo se i v následujících generacích. Tak vznikla řada původně německých (nebo jiných cizích) jmen s českým pravopisem.

Na formě jmen se také podepsaly historické důvody, a to jak válečné události (počeštěná zejména německá jména), tak nástup komunismu, protože jména, která vypadala "západně" se musela začátkem 50. let počešťovat z rozhodnutí státních orgánů. Později už ne a bylo možné zařídit návrat k původnímu rodinnému jménu. (Zkušenost z mojí vlastní rodiny.)

Příjmení Štajner apod. se tedy mohlo vyskytovat v kterékoli době.

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Knihovna Filozofické fakulty UK

Datum zadání dotazu

19.03.2018 08:00

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu