Kdy se píše z povzdálí a kdy zpovzdálí?

Text dotazu

Dobrý den,
prosím, nevím co je správně : Halda Ema pohledem z povzdálí. Či Halda Ema pohledem zpovzdálí. Moc děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,
k Vašemu dotazu ohledně správnosti výrazu zpovzdálí x z povzdálí jsme našli pouze výskyt podoby zpovzdálí.  Vysvětlení naleznete např. v internetové jazykové příručce Ústavu pro jazyk český AV ČR, konkrétně na adrese  http://prirucka.ujc.cas.cz/?slovo=zpovzd%C3%A1l%C3%AD&Hledej=Hledej .
Variantu zpovzdálí uvádí také Pravidla českého pravopisu či Slovník spisovného jazyka českého VIII. Zde se můžete dočíst následující:
"Zpovzdálí, zpovzdáli, zpozdáli, zpozdálí, řidč. zpovzdálečí, zpozdálečí (velmi řídce používané výrazy zpovzdaleka, zpozdaleka) - přísl. z nevelké vzdálenosti: pozoroval vše zpovzdálí; zpovzdálí zaslechl její hlas; díval se zpovzdálečí na hosty; zpozdaleka za nimi kráčí; přenesený význam - zmínit se o něčem jen nepřímo: vyptávat se zpovzdaleka; šel na to zpovzdálí (nenápadně, oklikou); sledovat vývoj události zpovzdálečí." (Slovník spisovného jazyka českého VIII, str. 390)

Slovo povzdálí, které by mohlo být následně použito s předložkou "z" není v příručkách uvedeno, ačkoli se s ním můžeme v některých internetových příspěvcích setkat.

Pokud byste potřebovala detailnější vysvětlení gramatického jevu, obraťte se, prosím, na Poradnu Ústavu pro jazyk český AV ČR (http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/), kde Vám odborníci poskytnou relevantní odpověď.