kdy se narodil Joachym Zauffaly

Text dotazu

Prosím, lze zjistit, kdy se narodil Joachym Zauffaly, který se oženil zřejmě v roce 1682, (Joachym a Maryna), Moravské Bránice, případně jak se jmenovali jeho rodiče. (Joachym měl syna Mathiase *6.2.1689). Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

matriky pro Dolní Kounice, které obsahují i záznamy pro Moravské Bránice, jsou dostupné v rámci digitálního archivu Actapublica Moravského zemského archivu v Brně: https://www.mza.cz/actapublica/matrika/hledani?typ=obec&obec_id=963

Matriky jsou ovšem v tomto období vedeny již značně neúplně. Jednoznačné propojení rodinných příslušníků tedy bude trochu obtížné.

Záznamy z bádání jiných genealogů v rámci licencované databáze MyHeritage uvádějí jako rok narození Jáchyma Zoufalého rok 1659 a datum svatby s Marinou Juliánou jako 15.1. 1680. Zdroje těchto informací ovšem nejsou jednoznačně ověřené. Je třeba je ověřit přímo v archivních dokumentech. Licencovaná databáze MyHeritage je dostupná s platným čtenářským průkazem Národní knihovny ČR (https://www.nkp.cz/katalogy-a-db/licencovane-db/prehled-lic-zdroju#myh ) .

Osob s příjmením Zoufalý se v daném kraji vyskytovalo kolem roku 1667 - 1679 hned několik - viz níže uvedené osoby v rámci lánové vizitace:

* Zoufalý Bartoloměj s pololáník 181/113v Moravské Bránice Dolní Kounice
* Zoufalý Bartoloměj s majitel vinohradu 181/114v Moravské Bránice Dolní Kounice
* Zoufalý Bartoloměj s majitel vinohradu 181/115r Moravské Bránice Dolní Kounice
* Zoufalý Bartoloměj s majitel vinohradu osetého obilím 181/116r Moravské Bránice Dolní Kounice
* Zoufalý Jan p pololáník 181/113r Moravské Bránice Dolní Kounice
* Zoufalý Jiří - p domkář bez polí, pustý 181/117v Moravské Bránice Dolní Kounice
* Zoufalý Tomáš s pololáník 181/113r Moravské Bránice Dolní Kounice
* Zoufalý Tomáš s majitel vinohradu 181/1I4v Moravské Bránice Dolní Kounice
* Zoufalý Tomáš s majitel vinohradu 181/115r Moravské Bránice Dolní Kounice
* Zoufalý Tomáš s majitel vinohradu 181/115V Moravské Bránice Dolní Kounice
* Zoufalý Václav s/p osedlý bez polí 181/3v Dolní Kounice Dolní Kounice vinař¨
* Zoufalý Václav s majitel vinohradu 181/5V Dolní Kounice Dolní Kounice
* Zoufalý Václav s majitel vinohradu 181/6r Dolní Kounice Dolní Kounice

KOTAČKA, Martin, Josef PETERKA a Ivo SPERÁT. Generální rejstřík k lánové vizitaci doplněný o soupis obyvatel královských měst. 2015. sv. 2, s. 2226. ISBN 978-80-87542-18-7. Dostupné také z: https://kramerius5.nkp.cz/uuid/uuid:0f8ef4b0-a882-11e5-b404-005056825209

Samotné lánové rejstříky jsou v digitalizované podobě dostupné na stránkách Moravského zemského archivu v Brně: http://www.mza.cz/a8web/a8apps1/d1/a8sl4dd2bad3D1.htm