Kdy poprvé se objevila Popelka na plátně nebo na jevišti?

Text dotazu

Kdy poprvé se objevila Popelka na plátně nebo v divadle na jevišti? Nemusí být nutně od Walta Disneyho, prostě kdy se skutečně uvedla jako představení nebo film. Protože jestli první zfilmování Sněhurky bylo v roce 1919, tak kdy takhle uvedli Popelku? Zároveň kdy se zmínky o Popelce objevily poprvé, a jaká byla její původní verze, kterou si lidé převypravovali.

Odpověď

Dobrý den,

pohádku o Popelce nacházíme v různých obměnách v mnoha světových kulturách. Jenom Božena Němcová zaznamenala v českém prostředí tři verze této pohádky (O Popelce, O třech sestrách, O Popelušce).

Nalezneme ji např. v literatuře čínské, egyptské, italské, francouzské, německé a slovenské. Tyto příběhy mají společné motivy: utlačovaná hrdinka, zlá macecha, sourozenecká rivalita, slavnost, střevíčky a šaty, rozpoznání podle střevíčku.

Za nejstarší verzi příběhu se považuje čínská pohádka již z poloviny 9. století. V této verzi je Ye Xian dcerou místního kmenového vůdce, který zemřel, když byla mladá. Dívka vyrůstá s macechou, která ji týrá. Ye Xian se spřátelí se zlatou rybou, převtělením své zesnulé matky. Nevlastní matka a nevlastní sestra rybu zabijí, ale Ye Xian najde kosti, jež jsou kouzelné. Díky nim získá oblečení a zlaté střevíce na místní slavnost. Její nevlastní rodina ji na slavnosti pozná, následkem čehož odsud dívka uprchne a cestou ztratí botku. Poté botu získá král jiného mořského ostrova. Vzbudí v něm zvědavost, protože nikdo nemá tak malé nožky, aby se do zlatých bot vešly. Král pátrá a nakonec přijde do domu Ye Xian, která si vyzkouší botu. Král si uvědomí, že je to hledaná dívka a vezme ji s sebou do svého království. Její krutá macecha a nevlastní sestra jsou zabity.

První známé novodobé jevištní ztvárnění příběhu je Cendrillon, vychází z francouzské verze příběhu sepsaného v r. 1697 Charlesem Perraultem. Cendrillon  je jednoaktová komická opera neboli jednoaktový „vaudeville“. Toto dílo bylo uvedeno v divadle Foire St. Germain 20. února 1759. Zhudebnil jej Jean-Louis Laruette, s libretem Louise Anseauma.

Nejstarším filmem o Popelce je šestiminutový snímek Cenerentola, natočený ve Francii v r. 1899 produkcí Georgese Mélièse.

Použité zdroje

HAJDEROVÁ, Darja. Pohádka o Popelce a její varianty v české a světové literatuře. Bakalářská práce. Liberec: Technická univerzita v Liberci, Fakulta přírodovědně-humanitní a pedagogická, 2012.

Cinderella: the First Theatrical Performance. Online. BECKMAN, Ronan. Ronan Beckman : Historical Fiction & Biographical Author. 2021. Dostupné z: https://ronanbeckman.com/[…]/. [cit. 2023-12-15].

List of All Cinderella Movies: A History 1899 to 2015. Online. Comingsoon.net. 2015. Dostupné z: https://www.comingsoon.net/[…]20Movies%3A%20Walt%20Disney's%20Cinderella,a%20total%20of%207%20minutes.. [cit. 2023-12-15].

Cenerentola (1899) Georges Méliès. Online. In: Youtube. 2021. Dostupné z: https://www.youtube.com/watch?v=s1hzP9yzb_U. [cit. 2023-12-15].

Cinderella. Online. In: Wikipedia: the free encyclopedia. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001-. Dostupné z: https://en.wikipedia.org/wi[…]nd%20was%20anglicized%20as. [cit. 2023-12-15].

Cendrillon (opéra-comique). Online. In: Wikipedia: the free encyclopedia. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001-. Dostupné z: https://fr.wikipedia.org/wiki/Cendrillon_(op%C3%A9ra-comique). [cit. 2023-12-15].