Kdy bylo první pondělí

Text dotazu

Je všeobecně známo, jak to bylo s naším kalendářem a jak je to s měsíci. Zajímalo by mně ale, kdo a kdy určil dosud platný první týden, první pondělí.

Odpověď

Dobrý den,

týden o sedmi dnech byl s největší pravděpodobností prvotně užíván v dobách po vzniku akkadské říše (Sargonem Akkadským, po roce 2 350 př. n. l.), protože Akkadové považovali sedmičku za magické číslo (a stejně tak i další starověké národy). Sedm božstev (sedm nebeských těles, sedmistupňové zikkuraty apod.). Přesný počet dnů a jejich pojmenování bylo určeno počtem planet, jenž nesla jména bohů, které Akkadové uctívali.

Navzdory tomu se však pondělí, jako první den v týdnu, začal užívat až při ustanovení neděle za sváteční (odpočinkový) den přijetím dekretu císaře Konstantina I. Velikého r. 321 n.l. Do oné doby se totiž za první den v týdnu považovala neděle, a to dle židovských tradic (sobota = šabat neboli den odpočinku, též sedmý).

Použité zdroje

FRIEDRICH, Gustav. Rukověť křesťanské chronologie. V Praze: Filosofická fakulta university Karlovy, 1934, s. 27.
O'NEILL, Amanda. Biblické časy. Praha]: Orbis pictus, 1993, s. 26,27.
PLESKOTOVÁ, Petra. Tajemný rozměr čas: (o hodinách, hodinkách a měření času vůbec). Praha: Albatros, 1979, s. 25.
Wikipedie: Otevřená encyklopedie: Dny v týdnu [online]. c2023 [citováno 10. 11. 2023]. Dostupný z WWW: <https://cs.wikipedia.org/w/[…]Ddnu&oldid=22983938>
Wikipedie: Otevřená encyklopedie: Týden [online]. c2023 [citováno 10. 11. 2023]. Dostupný z WWW: <https://cs.wikipedia.org/w/[…]Dden&oldid=23033791>