Kdy byla zrušena požární nádrž na Staroměstském náměstí u pomníku M. Jana Husa?

Text dotazu

V kterém roce byla přeměněna na záhon?

Odpověď

Dobrý den,

zasílám odkaz na články, kde je zmíněna existence jezírka, resp. nádrže a její zánik:

".... připomenul A. Šumbera i jezírko, které někteří Pražané pamatují. Bývalo před schody u čela pomníku. Údajně vzniklo v době okupace kolem roku 1942 a mělo sloužit jako požární nádrž pro případ bombardování. Vydrželo až do 60. let minulého století a plavali  v něm zlatí karasi, jejichž krmení bylo oblíbenou zábavou staroměstských dětí."

http://www.praha.eu/jnp/cz/co_delat_v_praze/pamatky/pod_husovym_pomnikem_je_krapnikova.html

----------------------

"....V období II. světové války byla obdobná nádrž vybudována i na Staroměstském náměstí a rovněž ve Františkánské zahradě. Voda z této nádrže byla určena pro hašení Pražského hradu a sídla říšského protektora v Černínském paláci. Znovunalezená nádrž, která v letošním roce slaví 70. výročí, byla značně poškozená, ale netekla. Hasiči ji vyčistili a radnice Prahy 1 zajistila opravu. Zahrada je od Loretánské ulice oddělená zdí, ve které je umístěna kaple sv. Barbory. Ta je ve frankofonních zemích patronkou hasičů a byla jí dříve i u nás. V období Rakouské monarchie byla vystřídána Sv. Floriánem."

http://www.odspraha1.cz/temata-jednicka-volby/filip-dvorak/pribeh-dobrovolnych-hasicu-prahy-1.html

----------------------

"...

"Při nedávných úpravách se před pomníkem objevil květinový záhon, který je umístěn v bývalé protipožární nádrži," upozorňuje Petra Hoftichová z Galerie hlavního města Prahy. Protipožární nádrž na Staroměstském náměstí vznikla za druhé světové války, zasypána byla na počátku 60. let. "Teď se rozhodne, co se stane s jejími zbytky," vysvětluje Hoftichová."
http://zpravy.idnes.cz/husova-socha-v-centru-prahy-chatra-kvuli-sporu-radnice-s-firmou-psv-/domaci.aspx?c=A090812_140746_praha_lpo

Obor

Historie a pomocné historické vědy. Biografické studie

Okres

Praha

Knihovna

Datum zadání dotazu

29.02.2016 15:32

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu