"Kdo s koho"

Text dotazu

Prosím o vysvětlení, proč je ve spojení "Kdo s koho" písmeno S

Odpověď

Dobrý den,

Pravidla českého pravopisu uvádějí, že se jedná o knižní výraz ve 4. pádu.

Je zde uvedeno:

"Se 4.pádem se pojí předložka s; vyskytuje se pouze v knižních výrazech - být s to, kdo s koho."

Zdroj:

Pravidla českého pravopisu : s dodatkem Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy České republiky. 1. vyd. Praha : Academia, 1998. ISBN 80-200-0944-2. s. 20-21.

Slovník české frazeologie a idiomatiky k tomu dodává:

"kdo s koho : který ze dvou úporně soupeřících, zápasících, bojujících protivníků (osob, stran) bude přemožen n. zvítězí - Kluci se dali do křížku a zápasili kdo s koho - Ukáže se kdo s koho. Cf (confer! = srovnej! výrazy významově blízké) boj na život a na smrt; bratrovražedný boj; dva kohouti na jednom smetišti; boj muže proti muži"

Zdroj:

Slovník české frazeologie a idiomatiky : vysokošk. příručka pro stud. filozof. fakult / Sv. 2, Výrazy neslovesné. 1. vyd. údaje Praha : Academia, 1988. s.130

Otázky zaměřené na český jazyk Vám nejodborněji zodpoví pracovníci Ústavu pro jazyk český AV ČR v rámci jazykové poradny Ústavu pro jazyk český AV ČR:

http://www.ujc.cas.cz/oddeleni/index.php?page=poradna

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

15.04.2008 17:18

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu