Kdo první přistál v Americe

Text dotazu

Kdo jako první přistál v americe?(egypťané nebo
římané)

Odpověď

Dobrý den,

za první objevitele Ameriky jsou považováni Vikingové, příběh popisují dvě severské ságy "Sága o obyvatelích Grónska" a "Sága o Eriku Rudém". Podle první z nich připlul roku 985 na Island Viking Bjarni Herjulfsson, příbuzný Erika Rudého. Bjarni se vydal za Erikem Rudým do Grónska, vlivem špatného počasí však jeho loď nedoplula do Grónska ale k břehům Severní Ameriky a Bjarni se náhodně stal prvním Evropanem, který vstoupil na americkou pevninu. Podél atlantického pobřeží směrem na sever od Kanady se Bjarnimu nakonec podařilo doplout do Grónska a vyhledat Erika Rudého. Po 15 letech se obyvatelé Grónska vypravili prozkoumat zemi na jihu, kterou Bjarni objevil.
Výprava vedená Leifem Erikssonem, synem Erika Rudého, vyrazila z Grónska v roce 1000.  Erikssonova výprava nejprve narazila na dnešní Baffinův ostrov, protože však byl holý a prázdný pokračovali dále na jih. Zde objevili rovnou, lesnatou krajinu, které dali jméno Markland, pluli však dále na jih, další území pojmenovali Vinland. V 60.letech 20.století byla objevena ve vesnici L´Anse aux Meadows v Newfoundlandu vikingská osada (http://archaeology.about.com/cs/explorers/a/anseauxmeadows.htm,
http://zpravy.idnes.cz/vikingove-opravdu-predbehli-kolumba-dokazuje-to-mapa-
p09-/zahranicni.asp?c=A090721_110357_zahranicni_ipl).

Jako další možný evropský objevitel Ameriky je zmiňován irský mnich sv.Brendan žijící v 6.století, i když zde se dostupná literatura rozchází v doložitelnosti jeho plavby. Podle knihy "Plavby, které změnily svět" doplul sv.Brendan v roce 530 k ostrovu Velká Inauga, Bahamským ostrovům a k pobřeží Floridy. Loď nebyla příliš vzdálená od americké pevniny, ale žádná legenda nezmiňuje, že by se k ní dostali na dohled (http://www.fismeister.eu/753799-svetci-na-mori.php).

Egypťané se začali po moři plavit asi před 5 500 lety. Pohybovali v oblasti východního Středomoří (Kypr, Kréta, Malá Asie) a v Rudém moři a zejména za vládců Nové říše v druhé polovině 2.tisíciletí před Kristem také v oblasti Perského zálivu. Do historie mořeplavby se zapsala egyptská královna Hatšepsovet z 18. dynastie vypravením malé flotily do bájné země Punt. Bylo to pravděpodobně dnešní Somálsko nebo Eritrea, v každém případě ležela země Punt za průlivem Bab al-Mandáb, první egyptské námořní plavby do země Punt jsou doloženy již za panování 5.dynastie. Féničtí námořníci v egyptských službách podle Hérodota obepluli za 26. dynastie na počátku 6. století před Kristem Afriku. Norský badatel Thor Heyerdahl v letech 1969-1970 na kopiích rákosových člunů nazvaných Ra I a II podle egyptského boha slunce doplul z marockého přístavu Safí až do Střední Ameriky (http://www.severskelisty.cz/tv/tv0183.htm). Svým pokusem dokázal, že tyto lodě umějí překonat i obrovské vzdálenosti. Podle některých názorů není vyloučeno, že staří Egypťané mohli doplout opravdu až k břehům Ameriky tak, jak to dokázal Thor Heyerdahl.  Často se poukazuje např. na velkou podobnost výzdoby v pohřebištích faraónů s výzdobou pyramid Střední Ameriky, zatím však jde o pouhé dohady.

Římané se plavit Rudým mořem přímo k Malabarskému pobřeží (západní strana nejjižnějšího cípu Indického subkontinentu). Vedle koření tam získávali i hedvábí a další zboží z Dálného východu. Na počátku našeho letopočtu se měla také uskutečnit římská námořní výprava vedoucí z Indie až do Tonkinského zálivu. Na nejzazším západě ovládali Římané Galii, Hispánii a Británii a pravidelně se plavili v Severním moři. U Gaia Secunda Plinia (23-79 po
Kristu) také nalézáme zmínky o Štastných ostrovech (Frotunatae insulae) - později znovu objevených Kanárských ostrovech v Atlantickém oceánu.

použitá literatura:
* HROMÁDKO, Jiří. Velká kniha objevování země : dobrodružství dálek. Praha :
Regia, 2001. s. 10-11. ISBN 80-86367-13-4.
* VERNER, Miroslav; BAREŠ, Ladislav; VACHALA, Břetislav. Encyklopedie starověkého Egypta. Praha : Nakladatelství Libri, 2007. s. 279, 280. ISBN 978-80-7277-306-0.
* PATOČKA, Václav. Válečníci pod plachtami korábů : od egyptských faraónů až do objevu Nového světa. Praha : Naše vojsko, 1993. s. 10. ISBN 80-206-0268-2.
* ZIMÁK, Alexandr. Mezi třemi světadíly : obchod a lidé na vlnách Středozemního, Černého a Rudého moře. I.díl, Starověk a raný středověk.
Praha :  Nakladatelství Libri, 2008. s. 18-28. ISBN 978-80-7727-375-6.
* BINKOVÁ, Simona. Čas zámořských objevů. Praha : Triton, 2008. s. 19. ISBN 978-80-737-030-0.
* AUGHTON, Peter. Plavby, které změnily svět. [Líbeznice] : Víkend, 2008. s.
19-29. ISBN 978-80-86891-97-2.