Kdo obsluhoval krále ve středověku

Text dotazu

Dobrý den,

prosím o ujasnění kdo byli lidi kteří obsluhovali krále ve středověku. Jde mi o to jestli to byl někdo z prostého lidu, selka která se narodila ve stájích, nebo jestli se ke královskému dvoru posílali vazalovi druhorozené dcery.

Odpověď

Dvorské úřady (dignitates) začínají vznikat v polovině 11.stol. a mají povahu milosti knížete a služby ze strany vykonávajícího vůči osobě knížete. Dvorské úřady se staly základem a zdrojem centrálních, postupně se osamostatňujících funkcí ve státě a základem centrální správy státu. Jejich centralizující se povaha se projevila už při prvním datovaném ustanovení dvorských hodnostářů, jehož účelem bylo zamezit odstředivým tendencím moravských údělníků, jejich užším připoutáním k pražskému knížeti. Syptihněv II jmenoval roku 1055/56 své dva bratry Konráda Brněnského a Otu Olomouckého nejvyšším lovčím a mistrem kuchyně. Ve 12. stol hodností přibývá a začínají se rýsovat 2 skupiny : Vlastní hodnosti a úřady se širším správním dosahem činnosti. Např. mečník, stolník, lovčí. Mezi nejvýznamnější hodnosti patří maršálek - jako správce knižecích stájí. Do druhé skupiny úřadů patří např. komorník, sudí a kancléř. Dvorské hodnosti se rozmnožovaly, zanikaly i stabilizovaly - úměrně ke svému významu a staly se předmětem zájmu předních velmožských rodů. Ačkoli úřady spočívaly ve  výkonu skutečné činnosti, byly i čestným vyznamenáním pro své nositele. Král na postupný nárůst svého dvora reagoval ustanovením nového úřadu  - hofmistra - jež měl být organizujícím článkem dvora.

Použité zdroje

Hledíková, Zdeňka, Janák, Jan a Dobeš, Jan. Dějiny správy v českých zemích: od počátků státu po současnost. [1. vyd.]. Praha: NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 2005. 568 s. ISBN 80-7106-709-1.

Obor

Historie a pomocné historické vědy. Biografické studie

Okres

--

Knihovna

Datum zadání dotazu

25.09.2017 08:00

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu