Kdo obsluhoval krále ve středověku

Text dotazu

Dobrý den,

prosím o ujasnění kdo byli lidi kteří obsluhovali krále ve středověku. Jde mi o to jestli to byl někdo z prostého lidu, selka která se narodila ve stájích, nebo jestli se ke královskému dvoru posílali vazalovi druhorozené dcery.

Odpověď

Dvorské úřady (dignitates) začínají vznikat v polovině 11.stol. a mají povahu milosti knížete a služby ze strany vykonávajícího vůči osobě knížete. Dvorské úřady se staly základem a zdrojem centrálních, postupně se osamostatňujících funkcí ve státě a základem centrální správy státu. Jejich centralizující se povaha se projevila už při prvním datovaném ustanovení dvorských hodnostářů, jehož účelem bylo zamezit odstředivým tendencím moravských údělníků, jejich užším připoutáním k pražskému knížeti. Syptihněv II jmenoval roku 1055/56 své dva bratry Konráda Brněnského a Otu Olomouckého nejvyšším lovčím a mistrem kuchyně. Ve 12. stol hodností přibývá a začínají se rýsovat 2 skupiny : Vlastní hodnosti a úřady se širším správním dosahem činnosti. Např. mečník, stolník, lovčí. Mezi nejvýznamnější hodnosti patří maršálek - jako správce knižecích stájí. Do druhé skupiny úřadů patří např. komorník, sudí a kancléř. Dvorské hodnosti se rozmnožovaly, zanikaly i stabilizovaly - úměrně ke svému významu a staly se předmětem zájmu předních velmožských rodů. Ačkoli úřady spočívaly ve  výkonu skutečné činnosti, byly i čestným vyznamenáním pro své nositele. Král na postupný nárůst svého dvora reagoval ustanovením nového úřadu  - hofmistra - jež měl být organizujícím článkem dvora.

Použité zdroje

Hledíková, Zdeňka, Janák, Jan a Dobeš, Jan. Dějiny správy v českých zemích: od počátků státu po současnost. [1. vyd.]. Praha: NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 2005. 568 s. ISBN 80-7106-709-1.