Kdo jmenuje a odvolává exekutory ?

Text dotazu

Dobrý den, rád bych se dozvěděl, kdo v Česku jmenuje a odvolává soudní exekutory, prosím ? Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

jmenování a odvolání exekutorů je v České republice upraveno zákonem č. 120/2001 Sb. o soudních exekutorech a exekuční činnosti (exekuční řád) a o změně dalších zákonů (https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2001-120)

Jmenování exekutorů se věnuje § 8 tohoto zákona. Citaci doplňujeme ještě o § 6, který upřesňuje díle použitý termín "Komora".

§ 6

Orgánem samosprávy exekutorů je Exekutorská komora České republiky (dále jen "Komora").

§ 8

Ministr spravedlnosti (dále jen "ministr")

a) odvolává a na návrh Komory jmenuje exekutory,

b) po projednání s Komorou určuje či zvyšuje počet exekutorských úřadů v obvodu každého okresního soudu a jejich případnou změnu,

c) na návrh Komory může přeložit exekutory s jejich souhlasem do obvodu jiného okresního soudu,

d) jmenuje jednu třetinu členů zkušební komise a dvě třetiny členů kárné komise z řad soudců,

e) vyhlašuje výběrové řízení za podmínek stanovených v § 10 odst. 2 a podává návrh na členy výběrové komise podle § 115a odst. 1.