Kdo je to „klinikář“ ?

Text dotazu

Slovo „klinikář“ jsem potkala např. v článku https://echo24.cz/a/SAAMf/kriklavy-antidemon-ondracek a jak tam, tak i porůznu na internetu se mi ze souvislosti jeví něčím podobným jako „sluničkář“. Odhaduji, že souvisí s tzv. právní klinikou, že je to člověk, který se snaží pomáhat imigrantům právním poradenstvím k získání azylu a jiných výhod. Mám pravdu? Nebo pokud ne, co to slovo znamená skutečně a proč má tuto podobu? Děkuji

Odpověď

Dobrý den, 

v zaslaném odkazu na článek https://www.echo24.cz/a/SAAMf/kriklavy-antidemon-ondracek se nám sice slovo "klinikář" nepodařilo najít (nejsme předplatitelé), ale internet poskytuje poměrně dost zdrojů, kde je možné na slovo narazit. Nutno podotknout, že jde o webové stránky menších informačních portálů nebo bulvárních deníků. Ve článcích celorepublikových zpravodajských portálů jsme tento pojem nenašli.

Slovo je na webu psáno nejčastěji s velkým počátečním písmenem a je uváděno v souvislosti s autonomním sociálním centrem Klinika na pražském Žižkově. O budovu, ve které centrum sídlí, vedou spory aktivisté a squatteři s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových a Policií.

Blog Josefa Prouzy řadí slovo "Klinikář" do kategorie slov označujících vyznavače alternativního způsobu života včetně užívání drog.

Pojem je zmíněn také v bakalářské práci Kláry Galové, která rozebírala mediální obraz centra Klinika v MF Dnes v roce 2016. V tomto deníku byl použit výraz "klinikář" jako označení příslušníka iniciativy. Jak autorka podotýká, jedná se o neologismus a byl autory článku použit zřejmě ve snaze přiblížit se publiku

Použité zdroje

https://www.google.cz/searc[…]ourceid=chrome&ie=UTF-8

https://is.muni.cz/[…]/BP_galova_426981_final.txt

https://josefprouza.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=599783

Obor

Právo

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

07.03.2018 05:46

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu