Kdo je patronem knihovníků?

Text dotazu

Zajimalo by mě, zda je patronem knihovníků opravdu pouze Sv. Vavřinec. Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobry den, v nam dostupnych zdrojich se nepodarilo nalezt jineho patrona knihovniku.
Jako patron knihovniku je uveden opravdu sv. Vavrinec. Je zajimave, ze tento svaty je patronem i jinych profesi, ktere s knihovnami a knihovniky moc
nesouvisi:
"Sv. Vavřinec (jáhen, mučedník) patron archivářů, cukrářů, hasičů, hostinských, knihovníků, kuchařů, pivovarníků, pradlen, sklenářů, správců a studentů. Vždy znázorňován jako mladý jáhen s roštem a knihou. Často má u sebe také váček s penězi a nebo chléb, což je znázorňováno jako symboly znamenající rozdělování církevních statků. Byl vzýván proti chorobám očním, houseru, ischiasu, horečce, kožním chorobám, moru, chudobě, proti mukám očistce, proti nebezpečí ohně, či za úrodu vinných hroznů a zdravost vinohradů." (citace z neovereneho zdroje na Internetu) V knize Svetci Patroni, ochranci. - Plzen: Zpc. galerie a Nadace 700 let mesta Plzne, 2003.
heslo Vavrinec, mucednik, 3. stoleti ... Patron knihovniku, archivaru, kucharu, ...

V knize HALLAMOVA, Elizabeth: Svetci. Kdo jsou a jak vam pomahaji. - Praha:
Volvox Globator, 1996.
Na str.58: Tomas Akvinsky ...patronem rimskokatolickych skol, fakult, univerzit, knihkupcu, filozofu, teologu, vyrobcu tuzek. ...

Na str.108: Jan z Boha ...patronem knihkupcu, tiskaru

Myslim, ze jsou nam svym oborem blizsi knihkupci a tiskari, (pripadne vyrobci tuzek nebo univerzity), nez kuchari a cukrari, hasici a pivovarnici.

Obor

Knihovnictví, informatika, všeobecné, referenční literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

20.02.2008 16:21

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu