Kdo byla Eliška Procházkova?

Text dotazu

Uviděla jsem ve Vršovicích pamětní desku věnovanou Elišce Procházkové:

V tomto domě bydlela a 6.VIII.1942 zatčena gestapem předsedkyně odboru dobr.sester Čsl.červeného kříže ve Vršovicích paní Eliška Procházková, spolupracovnice skupiny parašutistů „Jindra“. Ač mučena nezradila popravena byla s manželem 24.X.1942 v Mauthausenu. Na věčnou paměť. Čsl.červený kříž ve Vršovicích. Říjen 1946.“.

ale na internetu jsem o ní nenašla ani slovo. Kde si o ní můžu přečíst více a jaká byla její účast ve skupině Jindra?

Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

o Elišce Procházkové nepřináší příliš mnoho informací ani tištěná literatura.  Prošli jsme řadu knih týkajících se operace Anthropoid a sokolské odbojové organizaci Jindra, leč o Elišce Procházkové či jejím muži kpt. Jaroslavu Procházkovi jsme nalezli jen několik drobných zmínek.

Nejobsáhlejší zmínku přináší kniha „Kapitoly z pražské historie“:

"Příslušníky ilegální skupiny Jindra připomíná pamětní deska na domě v Kodaňské ulici č. 23, v němž bydleli a v srpnu 1942 byli zatčeni gestapem bývalý kapitán Procházka a jeho žena Eliška Procházková, předsedkyně odboru dobrovolných sester Čsl. červeného kříže ve Vršovicích. V bytě Procházkových se konala porada velitele parašutistické skupiny Silver A nadporučíka Alfréda Bartoše s členy ilegální sokolské organizace. Tady si Bartoš vyslechl argumenty příslušníků domácího odboje proti přípravě atentátu a slíbil, že o nich bude informovat londýnskou exilovou vládu. Po atentátu byli manželé Procházkovi zatčeni a 24. října 1942 popraveni v Mauthausenu."

zdroj: VÝRUT, Karel. Kapitoly z pražské historie. Pelhřimov: Nová tiskárna, 2001. s. 41. ISBN 80-86559-01-7. Dostupné také z: https://kramerius5.nkp.cz/uuid/uuid:f62887e0-7952-11e7-8b50-001018b5eb5c

Další drobnější zmínky:

"K osobnímu setkání Alfréda Bartoše s prof. Ladislavem Vaňkem došlo někdy v dubnu 1942, po navázání styku s Gabčíkem a Kubišem. Schůzka byla domluvena do bytu kpt. Jaroslava Procházky ve Vršovicích, Kodaňská ulice čp. 23. JINDRA zde seznámil velitele skupiny SILVER A se svými pražskými spolupracovníky."

zdroj:

JELÍNEK, Zdeněk. Operace Silver A. Praha: Naše vojsko, 1992. s. 52. ISBN 80-206-0112-0. Dostupné také z: https://kramerius5.nkp.cz/uuid/uuid:42989260-23ec-11e9-bc55-5ef3fc9bb22f

"Kubiš nám tehdy také řekl, že neseskočili sami: jsou tu prý další parašutisté, především jejich velitel „Jožka“, který by se chtěl se mnou sejít. Schůzku jsme nakonec sjednali do Vršovic, Kodaňská ulice čís. 23, kde bydlel kapitán Procházka. K prvnímu setkání došlo v Procházkově bytě asi uprostřed února 1942."

Zdroj: IVANOV, Miroslav a RICHTER, Karel. Atentát na Reinharda Heydricha. Opava: Hart, 2003. s. 178. ISBN 80-86529-36-3. Dostupné také z: https://kramerius5.nkp.cz/uuid/uuid:0c5bcf10-1776-11e3-a9a8-005056825209

Použité a doporučené zdroje:

* IVANOV, Miroslav. Nejen černé uniformy: monology o atentátu na Reinharda Heydricha. Praha: Naše vojsko, 1965. s. 115. Dostupné také z: https://kramerius5.nkp.cz/uuid/uuid:454994a0-c37b-11e2-ada5-005056825209

* https://www.tyden.cz/fotogalerie/mista-kudy-prosel-anthropoid_59/detail/?fotoIndex=63

*  UHLÍŘ, Jan B. Sokolská odbojová organizace Jindra. Soudobé dějiny. 2001, roč. 8, č. 4, s. 791 – 811. Dostupné také z: https://kramerius.lib.cas.cz/uuid/uuid:a635ba56-0bd3-11e3-1589-001143e3f55

* FIDLER, Jiří. Atentát: malý encyklopedický slovník. Vyd. 1. Brno: Jota, 2002. 169 s. Jota military. ISBN 80-7217-177-1.

* JANÍK, Vlastislav. Příběhy hrdinů: monografie odbojářů zavražděných v koncentračním táboře Mauthausen za pomoc parašutistům ze skupin Anthropoid, Silver A, Out Distance, Intransitive a Tin. Vydání první. Praha: Academia, 2022. 215 stran. 1938-1953; svazek 39. ISBN 978-80-200-3276-8.

*  ČVANČARA, Jaroslav. Někomu život, někomu smrt: československý odboj a nacistická okupační moc. 3., upr. vyd. Praha: Laguna, 2008- . sv. ISBN 978-80-86274-81-2.

* UHLÍŘ, Jan B. a WAIC, Marek. Sokol proti totalitě 1938-1952. Praha: Univerzita Karlova, Fakulta tělesné výchovy a sportu, 2001. 175 s. ISBN 80-86317-11-0.