Kdo byl vambera?

Text dotazu

Chci se zeptat na text známé dětské písničky Pec nám spadla. V ní starý pecař není doma a mladý je nemehlo a pec postavit neumí. Na opravu máme zavolat vamberu, neb má velké kladivo. Kdysi jsem někde četla, jaké řemeslo to bylo, ale už si nevzpomenu. Kdo, prosím, byl vambera? Nedaří se mi to nikde najít.

Odpověď

Dobrý den,

prohledala jsem většinu etnografických encyklopedií i populárně-naučné literatury, ale o "vamberovi" jsem nic nezjistila. O povolání se tedy velmi pravděpodobně nejedná.

Zároveň jsem prozkoumala dostupné verze textu písně Pec nám spadla (např. https://cs.wikiversity.org/wiki/Lidov%C3%A9_p%C3%ADsn%C4%9B/Pec_n%C3%A1m_spadla) a ani tam jsem na vamberu bohužel nenarazila.

Na stránce prijmeni.cz se jako původ příjmení "Vambera" udává vznik z místního jména Vamberk, ale například stránka nasejmena.cz píše, že význam tohoto příjmení je odvozen od vzhledu: vambera je někdo, kdo je silný nebo tlustý. Nejvíce Vamberů a Vamberových pak žije na Vysočině, v Praze a Pardubickém a Hradeckém kraji.

Přikláním se k vysvětlení, že Vámi zapamatovaná verze písně, kde vystupuje vambera s velkým kladivem, může být nějakou regionální variantou, kde vambera označuje právě někoho velkého/silného, kdo má velké kladivo, dá čtyři rány a je hotovo.

Použité zdroje

http://www.eu.avcr.cz/[…]/ (online verze)
nasejmena.cz
prijmeni.cz
Vondrušková, Alena 2011: Jařmo, parkán, trdlice. Praha, Grada.
https://cs.wikiversity.org/[…]/Pec_n%C3%A1m_spadla

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Knihovna Filozofické fakulty UK

Datum zadání dotazu

21.01.2020 17:00

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu