kdo byl hříbek?

Text dotazu

Dobrý den, v soupisu poddaných podle víry je u některých osob (hlavně dětí) uvedeno jako postavení slovo hříbek. Předpokládám , že když se skoták staral o skot, hříbek by mohl mít na starosti hříbata? Byly to často malé děti okolo šesti let.
Děkuji z odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

Vaše domněnka je zcela správná. Ano, opravdu se slovo "hříbek" užívalo pro pasáka hříbat či koní.

Toto vysvětlení uvádí celá řada slovníků českého jazyka (např.):

* Příruční slovník jazyka českého. V Praze: Státní nakladatelství, 1935-1957. 9 sv.

* HAVRÁNEK, Bohuslav, ed. a kol. Slovník spisovného jazyka českého. 2., nezměn. vyd. Praha: Academia, 1989. 8 sv.

* http://psjc.ujc.cas.cz/search.php?hledej=Hledej&heslo=h%C5%99%C3%ADbek&where=hesla&zobraz_ps=ps&zobraz_cards=cards&pocet_karet=3&numcchange=no&not_initial=1

A další knihy:

* MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Vyd. 2., upr. Praha: Agentura Pankrác, 2004. 229 s. ISBN 80-86781-03-8.

* MATES, Vladimír. Jména tajemství zbavená: malá encyklopedie 250 nejčastějších příjmení. Vyd. 2. Praha: Epocha, 2002. 319 s. ISBN 80-86328-10-4.

* KOTT, František Štěpán. Příspěvky k česko-německému slovníku zvláště grammaticko-fraseologickému. V Praze: Nákladem České akademie císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, 1896. 583 s. Archiv pro lexikografii a dialektologii; č. 1.