Kdo byl George H. Mika?

Text dotazu

Rád bych se zeptal, kdo byl George H. Mika, často uváděný jen jako G. H. Mika, který se angažoval v českých krajanských sdruženích ve Spojených státech za 1. světové války. Zajímala by mne data a místa narození a úmrtí, povolání, případně jakékoliv další podrobnosti. Velmi Vám děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

v našich dostupných zdrojích  biografické údaje o G. H. Míkovi nenajdeme. Údaje o něm neuvádí ani velmi obsažný biografický archiv World biographical Archive, celosvětová kolekce biografických údajů na mikrofiších s rejstříkem v elektronické podobě, který máme v Referenčním centru Národní knihovny ČR k dispozici.

Podařilo se nám najít zatím pouze zprávu v Československé samostatnosti, Roč. 3, čís., 7, 30.3.1918, s. 8, kde je G. H. Mika zmiňován v souvislosti s tím, že byl na XI. Kongressu Slovenskej ligy, který se konal v New Yorku 21. - 24. 2. a byl zvolen do osmičlenného výboru pro odbočku Česko-slov. Národ. rady, která společně s 8člen. výborem českým bude společně spravovat všechny záležitosti, týkající se Ameriky.

http://kramerius.nkp.cz/kramerius/handle/ABA001/6644468

Další zmínky se zdroji:

…v polovině června [1917] přišel pan Míka, delegovaný Slovenskou Ligou, a od té doby pracuje se plnou parou.(s. 84)

…v Outlook bude co nejdříve článek p. Mikův o československé armádě (s. 89)

…Rád také kvituji, že p. Míka, sekretář Bureau, Ligou delegovaný, velmi účinně a úspěšně pracuje, ba v poslední době, protože já musím se věnovat převážně práci politické. (s.92)

Zdroj:  PERGLER, Karel. Amerika a československá nezávislost. Praha: Český čtenář, 1926.

Československá národní rada v Americe sídlila ve Washingtonu a od března roku 1918 ji řídil výkonný výbor v čele s K. Perglerem. Členy byli dále L. Fisher, B. Šimek, H. Dostál, O, Zlámal, A. Mamatey, M. Getting, J. Pankúch a G. Mika. Jejím tiskovým orgánem byl vedle listu The Bohemian Review také Czechoslovak Press Bureau, vydávaný G. Mikou v New Yorku. (s. 303)

Československá národní rada americká vydávala vedle měsíčníku The Czechoslovak Review (vydavatel a redaktor E. F. Prantner), který vycházel v Chicagu, také list Czechoslovak Press Bureau, redigovaný G. Mikou v New Yorku. O tomto periodiku však nejsou známy žádné další údaje. (s. 317)

Výňatky z knihy: JAKLOVÁ, Alena. Čechoamerická periodika 19. a 20. století. Praha: Academia, 2010.

Je možné, že byste nalezl nějaké odpovědi na Vaše otázky v následujícím příspěvku:

Pomoc krajanům v USA československému zahraničnímu odboji a při budování zahraničního vojska v období první světové války

Podpora krajanů v USA vůči československé zahraniční rezistenci a budování zahraniční armády během první světové války

Autor (y): František Hanzlík

Předměty: Historie, předválečná válka a první světová válka (1900-1919), meziválečné období (1920 - 1939)

Publikováno: Univerzita Palackého v Olomouci

Klíčová slova: cizí armáda; vojenský; První světová válka; TG Masaryk; Spojené státy; autonomní stát; Český národní klub; Slovenská liga

Abstrakt: Článek se zabývá podporou českých a slovenských krajanů v USA k československé zahraniční rezistenci během první světové války. První část ukazuje situaci v krajanském hnutí na začátku války, způsoby podpory lidí v nouzi ve staré vlasti, jakož i české a slovenské vojáky rakousko-uherské armády držené ve vězeňských táborech příslušníků Spojenecké síly a jejich spojenci. Následující část se zabývá otázkou sjednocení krajanského hnutí v roce 1915 a podporou československé zahraniční rezistence vedené TG Masarykem. A konečně druhá část článku analyzuje úsilí krajanů o vybudování československé zahraniční armády ve Francii a vyškolení dobrovolníků ve vojenském táboře ve Stamfordu.

Časopis: Historica - Sborník prací historických, 2016, čís. 50,  s. 129 – 158.

https://www.ceeol.com/search/article-detail?id=423945

Československá národní rada ve Francii reagovala průběžně na vývoj situace a postupně rozšiřovala svoje působení. Vznikly odbočky ČSNR v Rusku a ve Spojených státech. Odbočka Československé národní rady v Americe byla ustavena na společném zasedání Českého národního sdružení a Slovenské ligy 10. března 1918 jako výkonný orgán českých a slovenských organizací v Americe a zástupce pařížské ČSNR ve Spojených státech a v Kanadě. Do jejího čela byl postaven předseda – člen ČSNR v Paříži – K. Pergler a dva místopředsedové (předseda Českého národního sdružení a předseda Slovenské ligy). Odbočka měla dva tajemníky a čtyři odbory: politicko-konsulární, propagačně informační, vojenský a pomocný. Vedle toho existovala samostatná finanční komise v čele s pokladníkem. První dva odbory sídlily ve Washingtonu, kde byl tajemníkem J. Císař, zbývající v New Yorku.  Propagační a  informační odbor rovněž řídil činnost Slovanské (čs.) tiskové kanceláře Slav (Czech) Press Bureau v čele s J. Tvrzickým. Funkce redaktorů zastávali G. H. Mika a J. Smetánka.

Zdroj: HISTORICA OLOMUCENSIA 50–2016 SBORNÍK PRACÍ HISTORICKÝCH X

https://historie.upol.cz/fileadmin/users/164/HO_50-2016_final.pdf

Mohlo by vás zajímat, viz níže

MIKA, GH. Liberalismus v Maďarsku. The Bohemian Review, September 1917.

http://jfredmacdonald.com/worldwarone1914-1918/austria-17liberalism-in-hungary.html