Kde se vzalo "eklovat se"?

Text dotazu

Dobrý den, poslední dobou se velmi často setkávám s výrazem "to se mi ekluje". Do nedávna jsem to vůbec neznala. Evidentně to znamená, že se člověku něco hnusí. Ale nedaří se mi najít podrobnější informace o tomto slově. Můžete pomoci s objasněním, kde se to vzalo? Děkuji mockrát. :)

Odpověď

Dobrý den,

 

na Vás dotaz již odpověděl Aleš Cibulka v pořadu České televize s názvem O češtině, viz http://www.ceskatelevize.cz/porady/10098745482-o-cestine/6086-eklovat-se-echt/

Pokud problematiku stručně shrneme, můžeme konstatovat, že varianta českého slovesa "eklovat/eklovat se" vychází z německých přídavných jmen "ekelhaft" a "eklig" čili hnusný nebo odporný a slovesa "ekeln" čili štítit se, hnusit se. V češtině se toto sloveso používá, jak dokládají databáze Českého národního korpusu, ale i televizní pořady či reklamy.

 

 

Použité zdroje

http://www.ceskatelevize.cz/[…]/

https://kontext.korpus.cz/first_form

https://slovnik.seznam.cz/

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

18.10.2017 08:34

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu