Kde se nachází socha Jana Amose Komenského v Olomouci?

Text dotazu

Dobrý den,
prosím Vás o odpověď na mou otázku, kde se nachází nějaká pěkná socha Jana Amose Komenského v Olomouci nebo v blízkém okolí Olomouce a to na volném prostranství např. před školou?

Děkuji za vyřízení mého dotazu

Odpověď

Vážený pane ...,

Podle nám dostupných a dohledatelných informací se nejbližší v exteriéru stojící socha Jana Amose Komenského bohužel pravděpodobně nachází až v Přerově (ulice Č. Drahlovského). V Olomouci je sice k nalezení několik reliéfů, ty jsou však obvykle součástí výzdoby fasády škol a často umístěny ve výšce (např. stará budova ZŠ Holečkova).

Samostatně stojící socha Komenského se pak také nachází ve foyer Gymnázia v Olomouci – Hejčíně, ta však nesplňuje požadavek na umístění v exteriéru, podobně jako stejně umístěná busta na ZŠ Komenium.