Kde můžu na internetu prohlížet staré výtisky novin

Text dotazu

Dobrý večer, měl bych dotaz ohledně četní starých výtisků novin. Zajímalo by mě, zda-li je možné někde na internetu číst staré výtisky novin, tak jak je to vidět na filmech, kde třeba ve spojených státech si člověk listuje na internetu ve starých novinách. Jde mi konkrétně o deník Sport. Chtěl bych totiž najít jeden článek starý asi tak 10 let. Děkuji za Vaši ochotu a odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

v Národní knihovně ČR je budována digitální knihovna s názvem Kramerius (http://kramerius.nkp.cz/), která obsahuje vybrané starší noviny a časopisy a další vzácné dokumenty tištěné na kyselém papíře v digitalizované podobě.
Plné texty digitalizovaných dokumentů jsou však vzhledem k Autorskému zákonu dostupné pouze přímo z počítačů Národní knihovny. V tomto zdroji jsme konkrétně deník Sport bohužel nenalezli.
Deník Sport má také svoje webové stránky (http://www.deniksport.cz), kde je dostupný i archiv pro možnost vyhledání článků staršího data, ovšem nevíme, jaký časový rozsah archiv má. Naleznete ho na adrese http://www.deniksport.cz/pages/archiv.html .
Další možností by potom byla ještě placená databáze Anopress (http://www.anopress.cz), která obsahuje plné texty článků novin a časopisů.
Pro vstup do této databáze je však nutné mít login a heslo, přístup k databázi získáte také například z počítačů Národní knihovny v Referenčním centru. V rámci této báze je rovněž budován archiv s retrospektivou od roku 1996, avšak články jsou z periodik extrahovány, nejedná se o digitalizovanou podobu celých novin nebo časopisů, ve kterých je možno si listovat.

Obor

Knihovnictví, informatika, všeobecné, referenční literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

14.02.2008 08:47

Anonym píše:
Pondělí 22.01.2018 16:26
je to moc super knihovna
Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu