Kde bych mohla získat informaci o anglických šlechtických rodech

Text dotazu

Potřebuji zejména vyšší šlechtu s titulem lord v 2.polovině 16. století.

Odpověď

Dobrý den,
hledaly jsme s kolegyní a konzultovaly Váš dotaz a posíláme zjištěné info:
Pokud byste potřebovala spíše jen základní informaci (kterou si samozřejmě můžete následně ověřovat v dalších zdrojích), začněte asi Wikipedií:
https://en.wikipedia.org/wiki/British_nobility
Zde jsou v dolní části odkazy na přehledy šlechticů podle hodností, kde je vždy uveden i rok, od kdy daný rod „existuje“. Je to celkem přehledné.

Dále jsme našly publikaci:
A general and heraldic dictionary of the peerage and baronetage of the British empire : exhibiting, under strict alphabetical arrangement, the present state of those exalted personages, and deducing the genealogical line of each house from the earliest period : with appendix, comprising the prelates, surnames of peers  / by John Bernard Burke
London : H. Colburn, 1828
V tištěné podobě by měla by mít NKP v odd. rukopisů a starých tisků.
Existuje k tomu online stránka:
http://www.burkespeerage.com/home.php
Ta je ale zdarma přístupná jen omezeně a nevím, kolik toho lze po předplacení nalézt k 16. století, spíše bude pokrývat hlavně novější období.

Soupisy šlechty lze dohledat i v Gothajském almanachu (vol. V., British Peerage) – i zde je potřeba si projít rody podle titulů a zjistit, kdy byl rod založen.
Viz http://www.almanachdegotha.org/

Použité zdroje

konzultace s Dr. Martinou Soukupovou, Historický kabinet FF UK