Kazoo

Text dotazu

Existují lidé, co si myslí, že kazoo není hudební nástroj. Argumentují tím, že zvuk co vydává kazoo je pouze modulovaný hlas. Na druhou stranu na internetu neexistuje jediný zdroj, který by tvrdil, že kazoo není hudební nástroj. Tak se tedy ptám: jaká je přesně definice hudebního nástroje a lze sem zařadit kazoo.

Odpověď

Dobrý den,

domníváme se, že kazoo hudebním nástrojem je a to bez ohledu na to, co si někteří lidé myslí...

Definice hudebních nástrojů jsou prakticky stejné ve všech různých zdrojích, které jsme měli k dispozici: hudební nástroj je zařízení k vydávání zvuků používaných v hudbě.

K provozování hudby je tedy kromě osoby muzikanta zapotřebí hudební nástroje. Ten lze obecně definovat jako jakékoli zařízení používané k účelu vyluzování zvuku či jednotlivých tónů a následnému vytvoření melodie. V širším smyslu je možné označit za hudební instrument prakticky jakékoli zařízení schopné šířit do prostoru zvuk.

Hudební nástroje můžeme třídit například podle principu vytváření zvuku, dle materiálu, z něhož byly vyrobeny anebo se zřetelem na způsob hry.

První kategorii tvoří nástroje, jejichž historie je pravděpodobně jednou z nejstarších. Tyto instrumenty nazýváme jako samozvučné, neboli idiofony. Tón zde vzniká rozechvěním buďto celého těla nástroje anebo alespoň jeho částí.

http://www.hudebni-nastroje.net/

Hudební nástroj je zařízení (nástroj) k vydávání tónů a zvuků používaných v hudbě. Téměř vše, co vydává zvuk, může být použito jako hudební nástroj.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Hudebn%C3%AD_n%C3%A1stroj

Kazoo ([kɛˈzuː], hovorově [kazu]) je druh membranofonu, přesněji mirlitonu, tedy dechový hudební nástroj (aerofon), který vydává prostřednictvím vibrací papírové membrány specifický „bzučivý“ zvuk.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Kazoo

Kazoo je druh membranofonu, což znamená, že vydává zvuk prostřednictvím vibrací papírové membrány.

Patří tedy mezi dechové hudební nástroje a jeho zvuk je specificky "bzučivý".

https://www.muzikant.cz/clarke-kazoo-metal-silver-d110761.html