Kauzy okolo firmy Microsoft

Text dotazu

Dobrý den,
existuje nějaká česká publikace, která se věnuje problematice sporů firmy
Microsoft s antimonopolními zákony v USA, EU, ČR? Popřípadě nějaký český
autor, který se této problematice věnuje (alespoň formou odborných článků)?

Odpověď

Dobrý den,

v elektronickém katalogu Národní knihovny ČR (http://sigma.nkp.cz/cze/nkc) jsme nalezli pouze jedinou publikaci v češtině, která se věnuje zadanému

tématu:

* ARMENTANO, Dominick T. Proč odstranit protimonopolní zákonodárství. Praha

: Liberální institut, c2000. -- 122 s. ; 21 cm. ISBN 80-86389-04-9 (brož.).

* Microsoft Corporation * kartelové právo -- Spojené státy americké * soudní případy -- Spojené státy americké * pojednání

Více informací můžete získat z následujících článků, pro vyhledávání jsme použili článkovou databázi ANL - Články v českých časopisech, novinách a sbornících (http://sigma.nkp.cz/cze/anl), databáze obsahuje pouze citace článků, nikoliv plné texty:

* GRUND, Jiří. Jednání selhala : Microsoft versus vláda USA . In: Ekonom. -- ISSN 1210-0714. -- Roč. 44, č. 15 (20000413), s. 42.

* Microsoft * antimonopolní zákony -- judikáty -- Spojené státy americké -- r. 2000

* POLČÁK, Radim. Ke zneužití dominantního postavení v informačních sítích - případ Microsoft. In: EMP Jurisprudence. -- ISSN 1801-2168. -- Roč. 14, č. 4 (2005), s. 27-31.

* Microsoft Corporation * právo hospodářské soutěže * monopoly * počítačový průmysl

* LÍZAL, Lubomír. Má stát právo považovat Microsoft za monopolní firmu? In:

Politická ekonomie. -- ISSN 0032-3233. -- Roč. 49, č. 4 (2001), s. 548-557.

* Microsoft Corporation (Spojené státy) -- monopolní postavení * regulace průmyslu -- Spojené státy

* protikartelové zákony * hospodářská soutěž -- Spojené státy * laissez-faire * monopoly * operační systémy * počítačové odvětví * regulace

* BIČÍK, Marek. Microsoft asi prohraje spor s americkou vládou. In: Lidové noviny. -- Praha. -- ISSN 0862-5921. -- Roč. 12, č. 148 (19990626), s. 9.

* Microsoft neumí vyvrátit obvinění, že nezákonně ničí konkurenci / Česká tisková kancelář. In: Lidové noviny. -- Praha. -- ISSN 0862-5921. -- Roč.

12, č. 50 (19990301), s. 13.

* GROHOVÁ, Johanna. Microsoft prohrál soud s Unií. In: Mladá fronta Dnes. -- ISSN 1210-1168. -- Roč. 18, č. 218 (20070918), s. A/12.

* Microsoft Corporation * Evropská komise * antimonopolní spor

* KUŽEL, Stanislav. Microsoft se nevzdává. In: Ekonom. -- ISSN 1210-0714. -- Roč. 44, č. 24 (20000615), s. 59.

* Microsoft Corporation * antimonopolní zákony -- judikáty -- Microsoft -- Spojené státy americké -- r. 2000

* MYSLÍK, Alex. Microsoft versus vláda USA. In: Právní rádce. -- ISSN 1210-4817. -- Roč. 9, č.2 (2001), s. 23-26.

* softwarové firmy * americké firmy * soudní spory * ochrana hospodářské soutěže * hospodářská soutěž * Microsoft Internet Explorer * Spojené státy americké

* FISCHER, Petr. Největší světová firma bránila zdokonalování počítačů. In:

Lidové noviny. -- Praha. -- ISSN 0862-5921. -- Roč. 12, č. 260 (19991108), s. 3.

* Microsoft * podnikání * firmy * americké firmy * monopoly * američtí podnikatelé * obchodní právo * soudní spory * Spojené státy americké * r.

* PRCHAL, Miroslav. Proč stojí Microsoft před soudem? In: Hospodářské noviny. -- Praha. -- ISSN 0862-9587. -- Roč. 42, č. 207 (19981023), s. 6.

* Ministerstvo spravedlnosti USA * Microsoft * hospodářské právo * protimonopolní zákon * porušování * soudní procesy

* Rozsudek ve věci Microsoft: odmítnutí poskytnout licenci k právům duševního vlastnictví jako zneužití dominantního postavení : Case T-201/04 Microsoft v. Komise Evropský soudní dvůr ; Jiří Buryan. In: Jurisprudence.

-- ISSN 1212-9909. -- Roč. 16, č. 7-8 (2007), s. 18-24.

* KOUBSKÝ, Petr. Soud skončil, otazníky zůstaly : Microsoft, ač odsouzen, v podstatě definitivně vyhrál antimonopolní proces. In: Respekt. -- [Praha].

-- ISSN 0862-6545. -- Roč. 13, č. 48 (20021125), s. 18.

Resumé: Spor začal v říjnu 1997, kdy americké ministerstvo spravedlnosti obvinilo Microsoft, že porušil antimonopolní dohodu z roku 1995.

* ŠMEJKAL, Václav. Soutěž, právo a kauza Microsoft. In: Ekonom. -- ISSN 1210-0714. -- Roč. 51, č. 41 (20071011), s. 66-67.

* BARÁK, Vilém. Za co trestáte Billa Gatese? In: Mladá fronta Dnes. -- [Praha]. -- ISSN 1210-1168. -- Roč. 15, č. 74 (20040327), s. A/6.

Resumé: Komise současně nařídila, aby do tří měsíců Microsoft přestal prodávat Windows s programem Media Player pro přehrávání CD disků a do čtyř měsíců musí firma zveřejnit kódy svého operačního systému, aby ostatní výrobci počítačových programů k němu mohli nabízet vlastní produkty.

K vyhledání dalších článků byste mohl použít také plnotextové databáze monitorující denní tisk, média a zpravodajství, jako např. Anopress (http://www.anopress.cz), Newton MediaSearch (http://www.newtonmedia.cz/media-monitoring-mediasearch-mediareport#mediasearch) nebo Infobanku ČTK (http://www.ctk.cz/infobanka/). Přístup k těmto databázím je placený, některé knihovny si však tyto databáze předplácejí a zpřístupňují je svým registrovaným uživatelům na základě čtenářského průkazu. Národní knihovna ČR nabízí přístup k databázi Anopress (http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=sluz_infozdr.php3#anopress ), který je možný pouze z počítačů knihovny.

Další vhodné dokumenty jsme nalezli ještě v katalozích knihoven Univerzity Karlovy a Vysoké školy ekonomické, avšak jedná se o bakalářské či diplomové práce, které bývají ve většině případů zpřístupňovány pouze studentům nebo pracovníkům příslušné školy.

Centrální katalog UK (http://ckis.cuni.cz):

* PROCHÁZKA, Štěpán. Antimonopolní politika a případ Microsoft [rukopis].

Praha, 2006. 51 s. Bakalářská práce (Bc.) -- Univerzita Karlova. Fakulta humanitních studií, 2006

Souborný katalog VŠE (http://library.vse.cz/aleph/)

* WEBER, Jan. Analýza přístupů Evropské komise a USA k antimonopolní politice v odvětví operačních systémů a internetu. Bakalářská práce (Bc.) - Vysoká škola ekonomická v Praze. Národohospodářská fakulta, 2008.

Abstrakt: Cílem této práce je analýza a následné porovnání přístupů antimonopolních orgánů Evropské komise a USA v odvětví operačních systémů osobních počítačů a internetu. Konkrétně přístupy analyzuji na případu firmy Microsoft, jejíž produkty tvoří významnou součást těchto trhů. V práci se postupně propracovávám od počátečního sporu s firmou v USA až ke sporu evropskému, věnuji se jednotlivým problémům, konečným nařízením a zjišťuji, zda jsou nařčení z narušení soutěže legitimní. Dospěji k názoru, že na první pohled rozdílné přístupy orgánů jednotlivých stran jsou si, i přes odlišné závěry, velice podobné a také je shledávám jako neoprávněné. Ke konci práce diskutuji možné negativní dopady výsledných opatření na budoucí vývoj těchto odvětví.

* VOLF, Marek. Antimonopolní politika : případ Microsoft. Diplomová práce.

Vysoká škola ekonomická v Praze. Národohospodářská fakulta, 2001. 82 l.:

il., 9 příl.

Abstrakt: Teoretická východiska antimonopolní politiky. Praxe politiky ochrany hospodářské soutěže. Antimonopolní politika USA a EU. Microsoft a povaha odvětví informačních technologií. Microsoft versus DOJ Teoretická východiska antimonopolní politi ky. Praxe politiky ochrany hospodářské soutěže. Antimonopolní politika USA a EU. Microsoft a povaha odvětví informačních technologií. Microsoft versus DOJ.