katedrála sv. Bartoloměje

Text dotazu

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat, je-li to známo, proč je zasvěcena plzeňská katedrála právě sv. Bartoloměji?

Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

katedrála Sv. Bartoloměje v Plzni byla postavena zřejmě v období po založení Nové Plzně Václavem II. v roce 1295, není však zcela jisté, kdy byl původní kostel postaven, ani jaká byla jeho přesná podoba. Původní kostel byl nejprve tzv. filiálním (pobočným) kostelem Kostela Všech svatých v dnešní Plzni, který stál v nyní již zaniklé obci Malice.

Podle nejstarší dochované zmínky z roku 1307 (viz Bažantová, Fajt, 1995, s. 75) odkázal plzeňský měšťan Wolfram Zwinillinger tamější sladovnu a pivovar kostelu sv. Bartoloměje s podmínkou sloužení mší za jeho duši. Místem pro sloužení těchto mší měl být právě tento kostel, později přestavěný na katedrálu. Z tohoto důvodu byl kostel zasvěcen právě sv. Bartoloměji, který je patronem "horníků, řezníků, knihařů, krejčích, sedláků, koželuhů, obuvníků, štukatérů, a ve Florencii obchodníků s olejem, sýrem a solí; proti nervovým chorobám, třesu a kožním nemocem." (Schauber, Brichtová, Schindler, Pola, 1997, s. 439)

Pro zajímavost si také dovolíme uvést, že se ze 14. století dochovala listina vydaná Karlem IV. pro povolení konání výročního trhu o sv. Bartoloměji:

"Toto privilegium bylo velmi důležité pro vývoj obchodu v Plzni. Karel jím městu udělil první výroční trh, trvající osm dní před svátkem sv. Bartoloměje a osm dní po něm. V listině se zboží uvádí jen povšechně, zdůrazňuje se však železo a kůže jako důležité suroviny pro místní řemeslníky." (Bažantová, Fajt, 1995, s. 76)

Použité zdroje

BAŽANTOVÁ, Nina, Jiří FAJT a Národní galerie (Praha, Česko). Gotika v západních Čechách: (1230-1530) : k 700. výročí založení města Plzně. Praha: Národní galerie v Praze, 1995. sv. 1, s. 20-30, 75-76. ISBN 80-7035-088-1. Dostupné také z: https://dnnt.mzk.cz/[…]/uuid:e0638b90-d31d-11e4-ae4e-5ef3fc9ae867

LÍBAL, Dobroslav. Katalog gotické architektury v České republice do husitských válek. Praha: Unicornis, 2001, s. 329-334. ISBN 80-901587-8-1. Dostupné také z: https://dnnt.mzk.cz/[…]/uuid:cfd5c280-4825-11e4-9383-005056825209

SCHAUBER, Vera, Terezie BRICHTOVÁ, Hanns Michael SCHINDLER a Vojtěch POLA. Rok se svatými. Kostelní Vydří: Karmelitánské nakladatelství, 1997, s. 439. ISBN 80-7192-304-4. Dostupné také z: https://dnnt.mzk.cz/[…]/uuid:3f67d0c0-4926-11e3-b718-5ef3fc9bb22f