katalogizační pravidla

Text dotazu

Dobrý den, zajímalo by mě, jaký je rozdíl mezi AARC (popř. AACR2R) a ISBD. Vím, co zkratky znamenají, ale nejsem si jista jaký mezi nimi rozdíl v praxi. Díky

Odpověď

Dobrý den, AACR2 jsou katalogizační pravidla sloužící pro popis dokumentů, konkrétně pro vyplňování jednotlivých polí záznamu (proto se využívají např. i při katalogizování ve formátu UNIMARC). Naproti tomu ISBD určuje údaje, které tvoří bibliografický popis, stanovuje pořadí údajů a zejména interpunkci v záznamech. Velmi zjednodušeně řečeno AACR2 určují "co vybrat a jak to zapsat", ISBD stanovuje strukturu záznamu nebo také "kam tyto údaje zapsat".

V další orientaci by Vám mohly pomoci následující dokumenty, ze kterých jsme také čerpali:
http://knihovna.nkp.cz/Nkkr0002-3/0002-3114.html
http://www.ics.muni.cz/hanan/KIC05/KIC05_AACR2.pdf
http://web.sks.cz/users/ku/MTI/popis.htm#ISBD

Můžete si také projít dokumenty týkající se AACR2 a ISBD, pro vyhledávání použijte Databázi knihovnické literatury - KKL (http://sigma.nkp.cz/cze/kkl), kde stačí do pole předmět zadat "aacr2 or isbd". Vyhledané dokumenty mohou být dostupné přímo z internetu nebo v tištěné podobě ve Studovně knihovnické literatury (http://knihovnam.nkp.cz/sekce.php3?page=04_knihovna_knihovnicke_literatury.htm).

Další použité zdroje:
Stöcklová, Anna. Identifikační popis dokumentů. In Informační studia a knihovnictví v elektronických textech I. [CD-ROM]. Praha: Ústav informačních studií a knihovnictví FF UK, 2001.

Stöcklová, Anna. Identifikační popis - specifikace údajů. In Informační studia a knihovnictví v elektronických textech I. [CD-ROM]. Praha: Ústav informačních studií a knihovnictví FF UK, 2001.

Obor

Knihovnictví, informatika, všeobecné, referenční literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

31.01.2008 08:54

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu