Katalogizace e-knih

Text dotazu

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak probíhá katalogizace e-knih do fondů knihoven, a kde knihovny čerpají e-knihy, a zda-li vůbec existuje nějaká typologie těchto akvizičních zdrojů pro e-books. Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

velmi krátce:

Strategie akvizice zahraničních elektronických knih v NK ČR zahrnuje následující mechanizmy:

  • předplatné velké databáze  angloamerických  akademických  e-publikací  ebrary  (licence pro neomezený počet uživatelů současně)
  • nákup jednotlivých e-publikací většinou příručkového charakteru (licence pro jednoho uživatele současně)
  • nákup e-publikací podle modelu PDA (patron-driven acquisition)  - akvizice řízená uživatelem (licence pro jednoho uživatele současně)

Čtenáři mohou konzultovat  e-publikace jak v lokálním (v NK ČR), tak i ve vzdáleném režimu, včetně stahování jednotlivých publikací na vlastní čtecí zařízení (pozor, publikace obsahují DRM).

V případě zvýšeného čtenářského zájmu o jednotlivé e-knihy jejich licence se dá rozšířit.

Pokud čtenářka má hlubší zájem, může se přihlásit do  cyklu seminářů v NTK  „Moderní informační a komunikační technologie v knihovnictví 2012“:  http://www.techlib.cz/cs/1256-knihovnicke/

Vloni vyšla v NK příručka Katalogizace elektronických zdrojů : příručka pro katalogizátora s příklady ve formátu Marc 21 (978-80-7050-566-3). Příručka radí jak se zpracováním nejen e-books, tak  online seriálů. Někteří nakladatele dodávají e-books i s bibliografickými záznamy (v angličtině).