Katalogizace e-knih

Text dotazu

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak probíhá katalogizace e-knih do fondů knihoven, a kde knihovny čerpají e-knihy, a zda-li vůbec existuje nějaká typologie těchto akvizičních zdrojů pro e-books. Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

velmi krátce:

Strategie akvizice zahraničních elektronických knih v NK ČR zahrnuje následující mechanizmy:

  • předplatné velké databáze  angloamerických  akademických  e-publikací  ebrary  (licence pro neomezený počet uživatelů současně)
  • nákup jednotlivých e-publikací většinou příručkového charakteru (licence pro jednoho uživatele současně)
  • nákup e-publikací podle modelu PDA (patron-driven acquisition)  - akvizice řízená uživatelem (licence pro jednoho uživatele současně)


Čtenáři mohou konzultovat  e-publikace jak v lokálním (v NK ČR), tak i ve vzdáleném režimu, včetně stahování jednotlivých publikací na vlastní čtecí zařízení (pozor, publikace obsahují DRM).

V případě zvýšeného čtenářského zájmu o jednotlivé e-knihy jejich licence se dá rozšířit. 

Pokud čtenářka má hlubší zájem, může se přihlásit do  cyklu seminářů v NTK  „Moderní informační a komunikační technologie v knihovnictví 2012“:  http://www.techlib.cz/cs/1256-knihovnicke/

Vloni vyšla v NK příručka Katalogizace elektronických zdrojů : příručka pro katalogizátora s příklady ve formátu Marc 21 (978-80-7050-566-3). Příručka radí jak se zpracováním nejen e-books, tak  online seriálů. Někteří nakladatele dodávají e-books i s bibliografickými záznamy (v angličtině).

Obor

Knihovnictví, informatika, všeobecné, referenční literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

02.01.2013 13:55

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu