katalogizace

Text dotazu

Dobrý den. Prosím vás jak se katalogizuje stať? Jako článek nebo jinak. Děkuji.

Odpověď

Dobrý den, domníváme se, že popis částí dokumentů (např. kapitola knihy, článek v periodiku, část zvukového dokumentu) je vytvářen podle stejných pravidel. Rozdíl je samozřejmě např. v údajích o zdrojovém dokumentu, kdy se uvádějí odlišné informace u článku z periodika a kapitoly z knihy, tyto údaje se zapisují do odlišných podpolí. Obdobný rozdíl je i při citování částí dokumentu podle ISO 690 (http://www.boldis.cz/citace/citace2.pdf,
http://www.boldis.cz/).

Katalogizační záznamy různých částí dokumentu si můžete prohlédnout např. v bázi ANL - Články v českých novinách, časopisech a sbornících (http://sigma.nkp.cz/cze/anl). U každého záznamu jsou nabízeny různé formáty zobrazení včetně formátu pro katalogizační záznam nebo záznam ve formátu MARC.
* příspěvek ve sborníku - pro vyhledání konkrétního příspěvku v bázi ANL zadejte např. název Bachtrogové z Dolního Žandova a jejich osudy během války a po jejím skončení
* článek v časopise - pro vyhledání konkrétního článku v bázi ANL zadejte např. název název Libra se vrací
Další informace k popisu částí dokumentů najdete i na stránkách NK ČR, pokud byste měla další otázky ke katalogizaci, doporučovali bychom Vám  obrátit se přímo na specializované pracoviště NK ČR (http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=fond_odd_anal.htm). 
* Přehled polí pro bibliografický záznam - http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=oazp_strukanl.htm
* Metodika popisu článků -
http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=oazp_metodika.htm


Použitá literatura:
* Doporučení pro popis částí dokumentu na základě mezinárodního standardního bibliografického popisu (ISBD). 1. české vyd. Praha : Národní knihovna České republiky, 1997. 32 s. ISBN 80-7050-269-X.

Obor

Knihovnictví, informatika, všeobecné, referenční literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

05.06.2009 17:32

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu