Katalog nakladatelství a vydavatelství

Text dotazu

Vážení,
prosím o sdělení, zda vychází katalog, jak vycházel v počátku 90. let
nakladatelství a vydavatelství. Jsou známí vydavatelé přírodovědných oborů:
Děkuji.

Odpověď

Dobry den,

pro vyhledani ceskych nakladatelu muzete pouzit napr. databazi NAK - Adresar nakladatelu CR (http://sigma.nkp.cz/cze/nak), kterou vytvari Narodni agentura ISBN v CR (http://www.nkp.cz/pages/page.php3?nazev=ISBN,_ISMN,_ISSN&submenu3=17#ISBN).
Blizsi popis obsahu databaze naleznete na http://sigma.nkp.cz/cze/nak, odkaz "Informace o bazi". V bazi NAK muzete mimo jine vyhledavat v poli "Zamereni"
i podle specializace nakladatelu.  Pro vyhledani staci zadat zkratku vybraneho oboru, zkratka pro prirodni vedy je NatSc. Kompletni prehled zkratek je uveden na adrese http://sigma.nkp.cz/F/?func=file&file_name=nak_zamereni. Dotaz  muzete pripadne omezit  pomoci rolovaciho menu v poli "Druh nakladatele" na nakladatele knih registrovane v systemu ISBN, nakladatele hudebnin registrovane v systemu ISMN nebo neregistrovane nakladatele.

Informace o nakladatelich shromazdovane Narodni agenturou ISBN v CR jsou od roku 2007 zverejnovany pouze prostrednictvim vyse uvedene baze NAK. V tistene podobe vysel Soupis ucastniku systemu Mezinarodniho standardniho
cislovani knih -ISBN- v CR   naposledy v roce 2007 (stav k 31.12.2006). V
Soupisu jsou u jednotlivych ucastniku systemu uvedeny specializace pomoci zminenych zkratek, tisteny Soupis vsak neobsahuje zadnou formu "oboroveho"
rejstriku  nakladatelu.

* Soupis ucastniku systemu Mezinarodniho standardniho cislovani knih -ISBN- v Ceske republice s dodatkem Soupis ucastniku systemu Mezinarodniho standardniho cislovani hudebnin -ISMN- v Ceske republice : stav k 31.12.2006. Praha : Narodni knihovna CR : Narodni agentura ISBN v CR :
Narodni agentura ISMN v CR, 2007. 482 s. ISBN 978-80-7050-519-9.

Krome databaze NAK existuje i databaze nakladatelu uverejnena na strankach Almanachu Labyrint (http://www.almanachlabyrint.cz/nakladatelstvi/).  I zde je mozne omezit dotaz na hledani nakladatelstvi podle zamereni, napr.
zamereni Odborna literatura (prirodni vedy, technika, medicina, odborne encyklopedie). Almanach Labyrint vychazi pravidelne take v tistene podobe, nejnovejsi vydani je pro rok 2008, v NK CR se bohuzel momentalne tato publikace nachazi v procesu zpracovani, takze k ni nemame pristup.
Predpokladame vsak, ze struktura rocenky je shodna s predchozimi rocniky.
Popis kazdeho nakladatelstvi je doplnen o tematickou charakteristiku produkce, oborove cleneni odpovida online verzi databaze. Soucasti tisteneho Almanachu Labyrint neni "oborovy" rejstrik  nakladatelu.

* Almanach Labyrint 2008 : rocenka revue Labyrint. V Praze : Labyrint, 2008.
432 s. ISBN 978-80-85935-91-2.