Kášův rybník v Podlesí

Text dotazu

Vážená paní, vážený pane,

ráda bych se dozvěděla cokoliv o historii tohoto rybníka a jeho názvu. Děkuji za pomoc.

Odpověď

Dobrý den,

o historii Kášova rybníku v podlesí jsme toho mnoho nevypátrali. V oblasti Příbrami se běžně vyskytovalo jméno Káša/Kášová, předpokládáme tedy, že pojmenovaný byl podle některého z nositelů tohoto jména a jedná se o bývalou technologickou nádrž. Více se dočtete níže:

„Řečiště Litavky nad Kovohutěmi je regulované prakticky až k Vysokopecovskému rybníku. Původní řečiště, zvláště v blízkosti úpravny tvořilo četné meandry. Nelze vyloučit historická řečiště ani pod odkališti Na Vrších a Huťským. Řečiště bylo navíc značně ovlivňováno opakovanými haváriemi tzv. Vojtěšského prádla. V okolí Litavky se nacházejí úpravnické objekty - odkaliště Huťské, Na Vrších, odvodňovací systémy, nádrže atd. Jako technologická nádrž sloužil dříve také Kášův rybník na levém břehu Litavky, který byl sanován a na jeho místě byl v roce 1999 vybudován nový rybník. Na levém břehu Litavky se dále dříve nacházela další technologická nádrž Rudným dolů - Ţumpík.“

Zdroj: https://portal.cenia.cz/eiasea/download/RUlBX09WMTExM19vem5hbWVuaURPQ18xLnBkZg/OV1113_oznameni.pdf

K části řeky Litavky v oblasti kole Příprami, kde se nachází Kášův rybnik jsme našli toto:

„Litavka běží dál údolím vpravo pod námi, lemována kamenitými valy a pahorky s řídkým porostem vřesů a houževnatých břízek; tahle pozoruhodná kopie severské tundry vzniká na starých důlních odvalech, které se táhnou až ke Lhotě u Příbramě. Jednotlivé hutě, vznikající v Podlesí od 16. stol. a vrcholící současným podnikem Kovohutě Příbram, jehož přímý předchůdce byl založen při soutoku Litavky s Obecnickým potokem už roku 1786, byly zaměřeny především na zpracování stříbrných a olověných rud. Jedovaté olovnaté odpady se staly pohromou pro čistou horskou říčku a postupně ji změnily v mrtvou stoku. V Monografii Hořovická a Berounska z r. 1928 se dočítáme, že odpadní vody z příbramských prádelen olověných rud zamořily Litavku natolik, že ještě v Berouně mají její vody mléčně šedou barvu a ryby se v ní objevují jen vzácně, ačkoliv v 19. století byly její mlýnské náhony a tůně pod jezy plné úhořů a raků. Navíc v padesátých letech minulého století se začalo poblíž dalšího soutoku, kde se s Litavkou zprava spojuje Příbramský potok, s intenzivní těžbou uranu. Celá tato oblast s téměř symbolickými názvy Pod Květnou a Škrtilka, ležící severně od Čertova vrchu, je dnes poddolována, a Příbramský potok dosud přináší do Litavky mírně radioaktivní vodu.“

Celá kniha popisuje tok řeky a její okolí.

DVOŘÁK, Otomar a HOLEČKOVÁ, Marie. Litavka - řeka skrytých pokladů. Beroun: Nakladatelství MH, 2007. 159 s. ISBN 80-86720-28-9. Dostupné také z: https://ndk.cz/uuid/uuid:2f0c2ac0-8900-11e5-be6a-001018b5eb5c

O Litávce, resp. v roce 1893 Lítavce se píše také:

„Překrásný rozhled se nám tu otvírá. K západu, téměř pod námi mořem stromovým razí si cestu Lítavka, v jejímž památném údolí zříme části Jinec a Čeňkova. Lítavka jest vzor bystřiny: v létě ne- patrná, z jara zlá. Při prudkém spádu má v kamenitém svém řečišti málo vody, poskytujíc Berounce za vteřinu 0*4 m3 vody, ba r. i885 skoro vyschla. V čas povodně však způsobuje velké Škody a přináší Berounce i přes 74 m3 vody v jedné vteřině.“

HRABÁK, Josef. Průvodce po Příbrami a okolí, hlavně též po příbramských dolech. V Příbrami: Nákladem knihkupectví Karla Simona, 1893. s. 52. Dostupné také z: https://ndk.cz/uuid/uuid:69b28d50-5275-11e7-a0c9-005056825209

K revitalizaci Kášova rybníku se vyjadřuje výzkumná zpráva:

Vrána, Karel et al. Hodnocení použitých metod a objektů při revitalizaci potočních koryt a malých nádrží [: výzkumná zpráva]. Praha, 2002. 90 listů : il., mp.

https://knihovna.nature.cz/records/6a64210b-aead-4ce1-aa60-140e845cdefa?back=https%3A%2F%2Fknihovna.nature.cz%2Frecords%2F6f3cb10b-a783-4131-8806-0804518f567b&group=6a64210b-aead-4ce1-aa60-140e845cdefa