kastráti

Text dotazu

Dobry den, rada bych vas poprosila, kde mohu nalezt informace o kastratech-pevcich. Mohou byt internetove i knizni. Dekuji.

Odpověď

Dobrý den, základní informace najdete v přehledových dílech o opeře, např.
Dějiny opery : tvůrci předloh, libretisté, skladatelé a jejich díla / Jan Trojan. -- Vyd. 1.. -- Praha : Paseka, 2001. -- 482 s. : il., portréty ; 25 cm, str.59-60.

Oxfordský slovník opery / John Warrack, Ewan West ; [z anglického originálu ... přeložil a dodatky k českému vydání napsal Jaroslav Holba]. -- 1. vyd.. -- Praha : Iris : Knižní klub, 1998. -- 611 s. ; 22 cm

V našich fondech jsme dále nalezli knihu věnovanou tématu, která obsahuje bibliografii:

Les grands castrats napolitains a Venise au XVIIIe siecle / Sylvie Mamy. -- Liege : Mardaga, 1994. -- 179 s (sign. T169042).
Knihu lze v NK objednat prostřednictvím el. lístkového katalogu Katif (http://katif.nkp.cz/) : Generální katalog II \ LUS - MATEMATIKA (S.Š.) \ MALYŠ-MANČ \ č. 614.

Na internetu najdete řadu odkazů, v angličtině třeba pomocí klíčových slov:
opera castrati (nebo castrated).
Italské termíny jsou také evirati, musici.
V češtině např. článek:
http://www.muzikus.cz/klasicka-hudba-jazz-clanky/Farinelli-kral-kastratu~11~zari~2002/ .