karyatida

Text dotazu

Dobrý den, nevíte náhodou původ řeckého slova
karyatida, které označuje sochu ženy, která slouží jako sloup? Děkuji za
odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

stručný původ výrazu karyatida uvádí výkladový slovník výtvarného umění od Jana Baleka:

"Karyatida, socha ženské postavy zahalená v rouchu a podepírající místo sloupu nebo pilíře architektonické břemeno, je protějškem atlanta. Karyatidami byly ve starověkém Řecku původně nazývány dívky, zejména tanečnice z města Karyai, za perské války však všechny jeho ženy, jež se staly otrokyněmi."

Širší výklad poskytuje Stručný etymologický slovník jazyka českého: "z řeckého "karyatid" (genitiv -atidos) = karyjská" - přídomek bohyně Artemidy uctívané v Karyi na Peloponésu. Protože prý její kněžky stranily Peršanům, byly prodány do otroctví a zesměšněny tím, že byly znázorňovány jako podpěry ve stavitelství."

Použité zdroje:

* BALEKA, Jan. Výtvarné umění: výkladový slovník (malířství, sochařství, grafika). Praha: Academia, 1997. Str. 166. ISBN 80-200-0609-5.

* HOLUB, Josef; LYER, Stanislav. Stručný etymologický slovník jazyka českého. Praha: SPN, 1978. Str. 219. ISBN 80-04-23715-0.