Karvánky

Text dotazu

Dobrý den, nikde se nemohu dopátrat původu a významu slova "karvánky nebo karvánka". V jižních Čechách se často vyskytuje jako místopisné. Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

karvánky, karvánek, karvánka, karvan není jen poměrně časté označení místopisné v jižních Čechách, ale také ne zcela ojedinělé příjmení např. Karvan, Karvánek - z německého slova obecného významu Karwane = marodér, táhl za vojskem a loupil; přeneseně zloděj

Marodér, dříve propuštěný nebo zběhlý voják, který se živil rabováním.

"Marod, maroda, z fr. maraud, vlastně darebák, taškář, říká se o příslušníku vojska, který je pouze lehce nemocen, že netřeba odevzdati jej do nemocnice, a na pochodu o vojínu, který pro jakýkoli neduh, nejčastěji pro únavu neb odřeninu na nohou, není schopen sledovati svůj oddíl a zůstává pozadu, tudíž jest loudavcem. Že mnozí pod zástěrou neduhu se loudají za vojskem s účely nekalými, dalo asi podnět, že potupný výraz francouzský se přenesl i na vojáky poctivé a jen pochodu neschopné."

Čerpáno z: MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Praha: Agentura Pankrác, 2004.

                  Ottův slovník naučný

 

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

04.10.2013 13:26

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu