Karpatoruský nebo karpato-ruský

Text dotazu

Dobrý den,
jak správně psát tento výraz: karpatoruský nebo karpato-ruský? Autor, který sám pochází z této oblasti, používá v článku obě varianty. Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

z Internetové jazykové příručky se zdá, že správně by mělo být "karpatoruský", jelikož se jedná o přídavné jméno odvozené od víceslovného názvu označujícího jeden územní celek (Podkarpatská Rus). Se spojovníkem by se psalo například "rakousko-uherský" (spojovník je i v názvu Rakousko-Uhersko) či "rusko-ukrajinský" (dva různé územní celky).

Nevíme, z jakého zdroje vycházíte Vy, je možné, že se to v průběhu historie lišilo, ale i např. v díle Antonína Hory z roku 1919 Podkarpatská Rus: přehled poměrů karpatoruských je používáno výhradně přídavné jméno "karpatoruský".

Použité zdroje

HORA, Alois. Podkarpatská Rus: přehled poměrů karpatoruských. Praha 1919. Dostupné online: http://kramerius4.nkp.cz/[…]/uuid:98caaa50-3d7a-11e3-b326-005056827e52 [cit. 24. 11. 2023]

"Tvorba přídavných jmen od jmen zeměpisných". Internetová jazyková příručka [online] (2008–2023). Praha: Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i. https://prirucka.ujc.cas.cz/?id=755#nadpis6 [cit. 24. 11. 2023]