Karolína Světlá - Vesnický román

Text dotazu

Dobrý den, píšu seminární práci o Karolíně Světlé -
Vesnický román. Potřebuji poradit v jakých knihách najdu interpretaci tohoto
díla. Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

v knižních publikacích by užitečné informace k Vašemu tématu mohly být obsaženy zejména v doslovech některých vydání Vesnického románu, např.:

* Vesnický román / [Autorka:] Karolina Světlá, [pseud.] ; Doslov Vítězslav Rzounek. 17. vyd., (v Lid. nakl. 1. vyd.). Praha: Lidové nakladatelství, 1970 (Brno : Tisk 2). 205, [2] s. ; 8°. (Knihy srdce ; Sv. 7)

* Vesnický román / Karolina Světlá ; K vyd. připr. Věra Mazlová ; Dosl.

naps. Zdeněk Nejedlý. 1. vyd. Praha : Orbis, 1949 (Prům. tisk.). 1 sv. ; 8°.

* Vesnický román / Karolina Světlá, [pseud. ; K tisku připravil a doslovem opatřil Josef Špičák]. Vydání jedenácté. V Praze : Nová osvěta, 1947 (v Českém Těšíně : Svoboda). 283-[II] s. ; 8°. (Světlá, Karolina: Dílo ; Sv. 1)

Dále bychom doporučovali prohlédnout i obecnější díla věnující se tvorbě Karoliny Světlé:

* ŠPIČÁK, Josef. Karolina Světlá : [Studie s ukázkami z díla]. Praha : Melantrich, 1980 (Brno : Tisk 2). 407, [4] s. : [66] s. fot. příl. ; 8°. (Odkazy pokrokových osobností naší minulosti ; Sv. 56)

* Karolina Světlá : kritická studie / napsal Leander Čech. V Brně : Nákladem Hlídky literární, 1891 (V Papežské tiskárně benediktinů rajhradských). 220 s. ; 23 cm

* české spisovatelky -- 19. stol. * česká literatura -- 19. stol. * literárněvědné rozbory Dokument je volně dostupný v digitalizované podobě v digitální knihovně Kramerius NK ČR -

http://kramerius.nkp.cz/kramerius/handle/ABA001/1427584

* ŘEPKOVÁ, Marie. Vypravěčské umění Karolíny Světlé : k proměnám tématu a tvaru její ještědské prózy. V Ústí nad Labem: Pro Podještědské muzeum Karolíny Světlé vydalo Severočeské nakladatelství, 1977. 293 s. ; 21 cm

* Světlá, Karolína (1830-1899 spisovatelka čes.): dílo - umění vypravěčské - studie

* OTRUBA, Mojmír. Ve směru od reality do literatury. In: Česká literatura. ISSN 0009-0468. Roč. 41, č. 3 (1993), s. 244-272.

* Světlá, Karolina, 1830-1899 * česká próza * vesnická próza * romány * literárněvědná interpretace * literární historie * sémiologie * literární dílo * znak

Přímo o Vesnickém románu pak pojednávají následující články a studie, z nichž první dva záznamy jsme nalezli v Bibliografii české literární vědy od r. 1961 Ústavu pro českou literaturu AV ČR (https://clb.ucl.cas.cz/) a další v následujících tištěných zdrojích:

1) Karolina Světlá 24.2.1830 Praha - 7.9.1899 Praha: personální bibliografie vydaná u příležitosti 150. výročí narození. Liberec: Knihovna Václava Kopeckého, 1980. 48 s.

2) Lexikon české literatury: osobnosti, díla, instituce. Díl 4, S-Ž. Sv. I, S-T. Praha: Academia, 2008. Str. 446-451. ISBN 978-80-200-1670-6.

* HAMAN, Aleš. Zakladatelka českého románu. In: Kruh. - č. 3 (srpen/září), s. 140-141. - 1958 [Glosa o K. Světlé.]

-> Vesnický román [román] / Karolina Světlá

* JANÁČKOVÁ, Jaroslava. Stoletou alejí. : O české próze minulého věku. Praha, Čs.spisovatel 1985. - 295 s.

[Soubor studií s úvodem Na cestu a se studiemi Obrozenské příběhy pro "vyražení" (zejména o: Kramerius Matěj Václav), Představy adresáta v Máchově próze {Mácha Karel Hynek}, Svatba v národopisném obrazu a v Babičce {Němcová Božena, Babička, povídka}, Povídky malostranské, Dvojí pohled na tichý dům, Fejeton a fejetonistická novela (všechny o: Neruda Jan), Vesnický román, Kříž s románem (obě o: Světlá Karolina), Oživené hroby (o: Sabina Karel), Romaneto - objev a podnět (o: Arbes Jakub), Prameny impresionistického románu a jeho skladba (o: Mrštík Vilém), Obnovené obrazy a mýty Julia Zeyera {Zeyer Julius}, Vesnická povídka a Raisovi Výminkáři {Rais Karel Václav}, Klostermann povídkář {Klostermann Karel}, Rais humorista a satirik, Západ, Děti čistého živého (o: Nováková Teréza), Vesnice "kronikářsky", Baarova chodská trilogie {Baar Jindřich Šimon}, Historický román na rozcestí, Na dvoře vévodském, Vítězná bitva heroicky a civilně, Temno (všechny o: Jirásek Alois), Peklo, Mistr Kampanus (obě o: Winter Zikmund), Humor Zikmunda Wintra a jeho ironie, Proměny krajin a pohledů; s poznámkami a s ediční glosou.]

* NERUDA, Jan. Kříž u potoka, Vesnický román. In Naše listy, 27.1.1869 - přetištěno: NERUDA, Jan. Český román vesnický a jeho tvůrkyně. In Neruda, J. Literatura. Sv. 2. Praha: SNKLHU, 1961. Str. 41-43.

- také v: NERUDA, J. O umění. Praha: Československý spisovatel, 1950. Str.

76-80.

* JEŘÁBEK, D. K. Světlé Vesbický román a prameny jeho problematiky. Listy filologické 1949, s. 187.