Karikaturista Jan Novotný

Text dotazu

DOTAZ ZNÍ... JMÉNO A PŘÍJMENÍ ČESKÉHO
KARIKATURISTY (SIGNUM HONZA) KTERÝ VE 40LETECH 20STOL. ZHOTOVIL PRO
PRO NAKLADATELSTVÍ ZDENĚK BILÍK KARIKATURY PŘEDNÍCH ČESKÝCH
FILMOVÝCH HVĚZD

Odpověď

Dobrý den,
v záznamu o knize:  Hvězdám blíž ... : Filmové nebe v karikatuře. Brno:
Zdeněk Bilík : Obchodní družstvo českých knihkupců v Praze, 1943, je v Online katalogu Národní knihovny ČR (http://sigma.nkp.cz/cze/nkc) uvedena poznámka, že autorem karikatur je Jan Novotný.
Domníváme se, že by se mohlo jednat o Jana Blahoslava Novotného, narozeného
2.3.1917 v Chocni, který se "zabýval kresbou, karikaturou, plakátovou tvorbou a designem. Specializoval se na plastické kašírované karikatury a plakáty humoristického charakteru. Vystavoval mj. 1954 na Slovanském ostrově v Praze na výstavě Smích boří a tvoří"
(Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950-... Nov- Pat. 1.vyd.
Ostrava : Výtvarné centrum Chagall, 2002. str.92.) Více informací by Vám mohli o kreslíři Janu Novotném poskytnout pracovníci Uměleckoprůmyslového
muzea: http://www.upm.cz/ (knihovna UPM je taktéž zapojena do služby Ptejte se knihovny).