Karetka alebo remenec na uchytenie nohavíc

Text dotazu

Dobrý deň,
som členkou skupiny historického šermu a dvaja naši kolegovia sa nevedia dohodnúť na otázke, či v 14. - 15. storočí sa používali na uchytenie pánskych nohavíc pod kolenom aj karetky alebo len kožené remenčeky.
Ďakujem za odpoveď.

Odpověď

Dobrý den,

textilní technika tkaní na karetkách, nebo na hřebenovém stávku je doložitelná od raného středověku do počátku 20. století. v archeologických nálezech po celé Evropě jsou textilní řemínky hojně zastoupeny. Vzhledem k jejich rozšířenosti i zachycení v iluminacích lze potvrdit, že k danému účelu byly používány i karetky, nicméně rozšíření a popularita se bude lišit lokálně i v čase.

Použité zdroje

CROWFOOT Elisabeth – PRITCHARD Frances – STANILAND KAy, Textiles and clothing 1150 – 1450, London 2001. ISBN 9781843832393

BŘEZINOVÁ Helena, Textilní výroba v českých zemích ve 13. – 15. Století, Poznání textilní produkce na základě archeologických nálezů. Praha – Brno 2007