Karel Poláček

Text dotazu

Dobrý den, chtěl jsem se vás zeptat, zda-li nevíte, jestli se v nějakém z děl Karla Poláčka neklade důraz na sport nebo jestli je nějaké jeho dílo přímo o sportu. Děkuji vám předem za odpověď.

Odpověď

Dobrý den, sportu se v díle Karla Poláčka věnuje významnějším způsobem pouze jediná kniha, a to Muži v ofsajdu. Toto díle se v Poláčkově tvorbě řadí k humoristickým románům. Bližší pohled na vznik této knihy a snad i do jisté míry na vliv sportu na Poláčka, podává následující úryvek:
"Poláček se tu inspiroval vlastním pozorováním i vyprávěním svých přátel, zejména Františka Němce; existuje dohad, že modely pro hlavní postavy byli Němcův bratr a otec. Podrobná znalost prostředí fotbalových fanoušků dala vzniknout ještě jednomu dohadu, který u některých Poláčkových kritických vykladačů přerostl v téměř legendu - , že totiž Poláček miloval fotbal a fanoušky. Pouze starší český kritik Karel Sezima si povšiml v referátě o Mužích v ofsajdu, že "ve skutečné lásce k předmětu, jejž monograficky poučeně, přímo dokladově zpodobňuje"..."v takové lásce brání POláčkovi jistý chlad nebo aspoň skepticky nižší tepelný stupeň citový".(HÁJKOVÁ, 1999; str. 91)

Hlavními postavami knihy jsou lidé, kteří mají svá povolání, ale společně sdílí náruživou zálibu v kopané. Těmto fanouškům se až do napsání Mužů v ofsajdu nedostalo (alespoň u nás) význačnější pozornosti. Poláček je však v přístupu k tomuto tématu mnohem rafinovanější, než by se mohlo na první pohled zdát: více než fandovský, hráčský přístup k životu ho zajímá odraz hry v mentalitě středních vrstev.

Podrobnější rozbor knihy naleznete v publikaci: HÁJKOVÁ, Alena. Knížka o Karlu Poláčkovi. Vyd. 1.. Praha : Academia, 1999. 220 s. ISBN 80-200-0739-3.
Informace o její dostupnosti v NK ČR naleznete v online katalogu NKC, v ostatních českých knihovnách v Souborném katalogu SKC, oba na adrese  ttp://sigma.nkp.cz/F/ .

Závěrem ještě jedna malá poznámka o motivu sportu v díle K. Poláčka (informace z výše uvedené knihy). V dalším humoristickém díle "Hostinec u kamenného stolu" (poslední dílo vydané za Poláčkova života), které vyšlo z obav před perzekucí pod jménem Vlastimil Rada, se autor pokusil knihu do jisté míry "odpoláčkovat". V zájmu předstíraného autorství zaměnil typickou poláčkovskou zálibu několika postav v kartách na zálibu v tenise.

Seznam knih Karla Poláčka naleznete např. v České národní bibliografii, http://sigma.nkp.cz/F/.

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

09.04.2009 15:34

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu