Karel Poláček

Text dotazu

Dobrý den, chtěl jsem se vás zeptat, zda-li nevíte, jestli se v nějakém z děl Karla Poláčka neklade důraz na sport nebo jestli je nějaké jeho dílo přímo o sportu. Děkuji vám předem za odpověď.

Odpověď

Dobrý den, sportu se v díle Karla Poláčka věnuje významnějším způsobem pouze jediná kniha, a to Muži v ofsajdu. Toto díle se v Poláčkově tvorbě řadí k humoristickým románům. Bližší pohled na vznik této knihy a snad i do jisté míry na vliv sportu na Poláčka, podává následující úryvek:
"Poláček se tu inspiroval vlastním pozorováním i vyprávěním svých přátel, zejména Františka Němce; existuje dohad, že modely pro hlavní postavy byli Němcův bratr a otec. Podrobná znalost prostředí fotbalových fanoušků dala vzniknout ještě jednomu dohadu, který u některých Poláčkových kritických vykladačů přerostl v téměř legendu - , že totiž Poláček miloval fotbal a fanoušky. Pouze starší český kritik Karel Sezima si povšiml v referátě o Mužích v ofsajdu, že "ve skutečné lásce k předmětu, jejž monograficky poučeně, přímo dokladově zpodobňuje"..."v takové lásce brání POláčkovi jistý chlad nebo aspoň skepticky nižší tepelný stupeň citový".(HÁJKOVÁ, 1999; str. 91)

Hlavními postavami knihy jsou lidé, kteří mají svá povolání, ale společně sdílí náruživou zálibu v kopané. Těmto fanouškům se až do napsání Mužů v ofsajdu nedostalo (alespoň u nás) význačnější pozornosti. Poláček je však v přístupu k tomuto tématu mnohem rafinovanější, než by se mohlo na první pohled zdát: více než fandovský, hráčský přístup k životu ho zajímá odraz hry v mentalitě středních vrstev.

Podrobnější rozbor knihy naleznete v publikaci: HÁJKOVÁ, Alena. Knížka o Karlu Poláčkovi. Vyd. 1.. Praha : Academia, 1999. 220 s. ISBN 80-200-0739-3.
Informace o její dostupnosti v NK ČR naleznete v online katalogu NKC, v ostatních českých knihovnách v Souborném katalogu SKC, oba na adrese  ttp://sigma.nkp.cz/F/ .

Závěrem ještě jedna malá poznámka o motivu sportu v díle K. Poláčka (informace z výše uvedené knihy). V dalším humoristickém díle "Hostinec u kamenného stolu" (poslední dílo vydané za Poláčkova života), které vyšlo z obav před perzekucí pod jménem Vlastimil Rada, se autor pokusil knihu do jisté míry "odpoláčkovat". V zájmu předstíraného autorství zaměnil typickou poláčkovskou zálibu několika postav v kartách na zálibu v tenise.

Seznam knih Karla Poláčka naleznete např. v České národní bibliografii, http://sigma.nkp.cz/F/.