Karel Kryl a jeho působení v Rádiu Svobodná Evropa

Text dotazu

Hledám konkrétní informace o působení Karla Kryla ve Svobodné Evropě.
1. Kdy poprvé odvysílal svůj hudební pořad, jaká byla jeho znělka (znělky)
2. Od kdy vysílal své pořady "Ostrá padesátka" a jaká byla jejich znělka.
3. Pro které pořady používal Karel Kryl znělku "Baroque-A-Nova"?

Odpověď

Dobrý den,

nejsme si jisti, zda se nám podařilo najít všechny informace, které Vás zajímají. Tištěné publikace bohužel neobsahují přílišné detaily z působení Karla Kryla v RFE, úspěšnější byste mohl být spíše při procházení archivních fondů.

Karel Kryl začal ve Svobodné Evropě působit v roce 1969 jako volný spolupracovník. Své relace měl na začátku 70. let každý čtvrtek od 17:10, začátkem 80. let každou sobotu od 15:10 a v posledním období každou neděli od 15:10.
Padesátiminutovou stopáž pořadů si vynucovala okolnost, že Svobodná Evropa vysílala každou hodinu desetiminutové zprávy. Znělkou Krylových „padesátek“ byla zprvu Baroque-A-Nova od Masona Williamse, poté už stabilně pískaný začátek písně Rakovina.

Produkční oddělení československého vysílání RFE ovšem přidělování hudebních relací podle okolností měnilo a s příchodem ředitele Pavla Pecháčka jejich počet omezilo. Náměty Krylových „padesátek“ se postupně rozšířily na exilové písničkáře, odpovědny na vzkazy posluchačů, písničky na přání a rock & metalovou muziku. Karel Kryl během svých padesátiminutovek hrál převážně z desek. Podle svých slov „jazzunderground, jazzové blues a specielně rock & rollové a undergroundové varhany“. Kryl doplňoval hudební archiv stanice o aktuální novinky z jazzové a rockové produkce. Později s gustem shromažďoval i záznamy z domácích festivalů sovětské a politické písně.
Jindy uplatňoval své schopnosti recitátora. Natočil například pořad, v němž četl ze sbírky Václava Hraběte Stop-time a jednotlivé básně prokládal svými písničkami. Později namluvil pásmo poezie Jiřího Ortena. Pouštěl americkou hudbu, především jazz a blues. Nebo si třeba „hrál s barvami“, přirovnával je k lidským vlastnostem, předmětům a jevům. Po letech předčítal i z Dotazníku Jiřího Gruši či z Rekonstrukce Ivana Binara atd.

Na konci sedmdesátých let měl Karel Kryl připraveno devět částí rozhlasového seriálu o písničkách. Nejspíš na přelomu listopadu a prosince 1979 jej napadlo použít k němu nevyužitý název Krylogie. Krylův seriál měl původně deset částí, další čtyři vznikly v polovině 80. let. Znělkou tohoto pořadu byla píseň Nehažte kamení.

Podílel se také na natáčení silvestrovských pořadů a byl dočasným sportovním redaktorem. Stálým redaktorem se stal až 1. ledna 1983 (po čtrnácti letech působení ve Svobodné Evropě) a kromě hudebních pořadů (páteční hudební pořad a nedělní padesátiminutovka s písničkáři) se i nadále podílel na sportovním a kulturním vysílání.

Podrobnější informace o působení Karla Kryla na Svobodné Evropě pak budou pravděpodobně obsaženy v archivních fondech. Část magnetofonových pásků (z rozsáhlé pozůstalosti Roziny Jadrné-Pokorné) by měla být uložena v knihovně Libri prohibiti (https://www.libpro.cz/archiv/).

Další archivní fondy uvádíme níže:

Národní archiv: Kryl Karel 1944-1994
Osobní dokumenty, texty, nahrávky, obrazy a trojrozměrné předměty.
Úplný, Nepoškozený
https://portal.nacr.cz/aron/apu/70c94e90-41f4-459b-93b2-d871aa7781bf

Národní muzeum - Historické muzeum: Československé dokumentační středisko: Rádio Svobodná Evropa [1951]-[1993]
Nepřístupný
https://portal.nacr.cz/aron/apu/1b07a203-6576-4b0a-829d-52accefa0762

Použité zdroje

* KLIMT, Vojtěch. Akorát že mi zabili tátu: příběh Karla Kryla. Čtvrté, doplněné vydání. Praha: Galén, [2021], ©2021. S. 136, 148-149, 194, 206. ISBN 978-80-7492-504-7.

* KRYL, Karel. Krylogie: autorské pořady, vysílané v letech 1975-1989 rozhlasovou stanicí Svobodná Evropa. Vydání třetí, druhé samostatné. Praha: Torst, 2016. S. 9. ISBN 978-80-7215-528-6.

* HUVAR, Michal. Kryl. Brumovice: Carpe diem, 2004, s. 89. ISBN 80-86362-49-3. Dostupné také z: https://kramerius5.nkp.cz/[…]/uuid:1d52e800-1367-11e5-ac49-005056825209

* KRYL, Karel, Jan ŠULC a Jana JISKROVÁ. Texty písní. Praha: Torst, 1998, s. 478. ISBN 80-7215-076-6. Dostupné také z: https://kramerius5.nkp.cz/[…]/uuid:afb1cc00-359d-11e4-a8ab-001018b5eb5c

* JUNEK, Marek a kol. Svobodně!: Radio Svobodná Evropa 1951-2011:60 let RFE. 1. vyd. Praha: Radioservis ve spolupráci s Českým rozhlasem a Filozofickou fakultou Univerzity Karlovy v Praze, 2011. S. 143. ISBN 978-80-86212-83-8.