Karcery

Text dotazu

Dobrý den,

mohli byste mi, prosím, poradit, kde naleznu fundované informace o
středoškolských "vězeních" zvaných karcery? Nemám na mysli pouze informace z
krásné literatury.

Odpověď

Dobrý den,
k tématu karcer - uzavření žáka ve škole, jako kázeňský trest za hrubší provinění, jsme bohužel nenašli skoro žádné informace. V knihách o dějinách pedagogiky a výchovy jsou popsány především tresty jako věšení potupných znamení, bití a další tělesné tresty.

Doporučujeme Vám obrátit se na Národní pedagogickou knihovnu Komenského (http://www.npkk.cz/), kde také můžete využít službu Ptejte se knihovny, či se přímo obrátit na informační služby.

Výběr zdrojů:

*Kádner, Otakar. Dějiny pedagogiky. Praha : Unie, 1923.

*Morkes, František. Škola za Rakouska-Uherska: rákoska ; karcer ; knihy hanby. Škola za Rakouska-Uherska: rákoska ; karcer ; knihy hanby. Lidové noviny CZ Roč. 16 ; č. 13.V. (2003) ; s.25.

*Winter, Z. Život a učení na partikulárních školách v Čechách v XV a XVI stol. 1901.

*Winter; Harapat. Školská kázeň ve středověku v Paedag. VIII. 1886.